Černá díra

Další úspěch astronomie. Pokochejte se snímkem galaxie, která vypadá jako spící had

  • Spirální galaxie se nachází 80 milionů světelných let od Země
  • Vědci z observatoře v Chile neskrývají nadšení

Astronomická observatoř světa ALMA vyfotila pozoruhodnou fotografii zobrazující spirální galaxii NGC 1087, která vypadá jako stočený spící had v kruhu. Vsadíme se, že nic podobného jste ještě nikdy neviděli.


Nepřehlédněte: Záhada se prohlubuje. Z hlubin vesmíru přiletěl záhadný opakující se signál


Spirální galaxie NGC 1087

Astronomům se prostřednictvím radioteleskopu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) v chilské poušti podařilo pořídit pozoruhodný záběr přechodné spirální galaxie NGC 1087, která je od Země vzdálená 80 milionů světelných let a nachází se v souhvězdí Cetus, známém také jako souhvězdí Velryby.

Na snímek upozornila mezivládní astronomická organizace ESO (Evropská jižní observatoř), která soustavu vesmírných dalekohledů ALMA spoluprovozuje a jejímž členem je i Česká republika.

Galaxie NGC 1087
Zdroj: ESO

Prozradí, jak se rodí hvězdy

Snímek je kombinací pozorování na několika vlnových délkách – barvách – světla, píše známý server The Space. Hrozivě vyhlížející červené oblasti odpovídají oblakům molekulárního plynu, který slouží jako materiál pro tvorbu hvězd, zatímco modravé oblasti odhalují rozložení starší populace hvězd.

Fotografie NGC 1087 byla pořízena jako součást projektu PHANGS (Physics at High Angular resolution in Nearby GalaxieS), jehož cílem je pozorování blízkých galaxií s vysokým úhlovým rozlišením ve vlnových délkách napříč celým elektromagnetickým spektrem.

Porovnání informací z různých vlnových délek vypovídá o fyzikálních vlastnostech hvězd, plynu a prachu v galaxiích, díky čemuž mohou astronomové studovat, co aktivuje, podporuje a brání tvorbě nových hvězd.

Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash

Total
0
Shares