- Vědci se znovu potopí k vraku Titanicu
- Nedá jim spát další tajemný signál
- Zatím netuší, o co se jedná
Titanic je jednou z nejznámějších lodí na světě. Bohužel ne pro své úspěchy, ale kvůli tragédii, která se stala před 110 lety. V noci ze 14. na 15. dubna 1912 se britský transatlantický parník během své první plavby srazil s ledovcem a potopil se. Při katastrofě zahynulo asi 1 500 lidí. Více než 700 přežilo.
Nepřehlédněte: Unikátní záběry potopeného Titanicu. Přelomový objev, který učinila expedice, překvapil celý svět
Titanic, nejslavnější loď světa
Vrak lodi stále fascinuje vědce a různé dobrodruhy, kteří se z jeho pozůstatků snaží přijít na to, co se toho tragického dne skutečně stalo. Od 1. září roku 1985, kdy byl Titanic objeven v hloubce 3802 metrů pod hladinou moře, už bylo vypraveno několik významných vědeckých expedic. Každá z nich přinesla nové informace, včetně alarmující zprávy, že značná část lodi je zničena.
Vědci se shodují na tom, že celý vrak může zhruba do roku 2030 kvůli mikrobiálnímu pohlcení zmizet a na dně Atlantiku po něm zůstanou jen rezavé skvrny. Kovové díly se postupně rozpouštějí ve stále jemnější fragmenty. Ty se nakonec promění v prášek, který odnese proud a z lodi nezbude vůbec nic.
Vrak se sice nachází na dně moře, ale to neznamená, že je v temných hlubinách sám. Signál zachycený sonarem před 26 lety ukázal, že se v oblasti nachází mnohem více, než se dříve předpokládalo. Experti našli život, ale jejich pozornost přitáhlo i něco, o čem dosud nemají ani ponětí.
Vrak může zmizet ze dna oceánu
Vědci se nedávno rozhodli prozkoumat signál, který byl zachycen sonarem před 26 lety. Paul Henri Nargeolet, potápěč, který má dlouholeté zkušenosti s výzkumem vraku, se vydal s několikačlennou posádkou na dno Atlantiku. Vzhledem k síle sonarového signálu všichni očekávali, že najdou další vrak. Po dosažení místa v hloubce 2 900 metrů ale objevili něco zcela jiného – skalnatý útes, tvořený různými vulkanickými útvary, který se stal domovem rozmanitého ekosystému.
Odborníci upozorňují, že útvar objevený Nargeoletovým týmem se nachází na tzv. abyssální plošině. Jedná se o rozsáhlou zónu oceánského dna, která se rozprostírá mezi okrajem kontinentálního svahu (v hloubce 3000 až 4000 metrů) a nejhlubší zónou oceánů. Odhaduje se, že zabírá asi 42 procent oceánského dna.
Další tajemný signál
Kromě nově nalezeného útesu vědci při posledním ponoru v blízkosti Titanicu zaznamenali další neobvyklý sonarový signál, který chtějí identifikovat během příští expedice. Mnozí věří, že najdou ještě větší útes. Jiní jsou ale mnohem optimističtější. Domnívají se, že to, co objeví, způsobí senzaci.
Ať už se na dně oceánu nachází cokoli, mnoho času nemají. Vrak je na dně u kanadského pobřeží Newfoundlandu vystavený mořským vírům a proudům. Likviduje jej koroze, sůl a bakterie konzumujícími kovy. Kolem roku 2030 se Titanic stane bohužel už jen pouhou vzpomínkou.
Unikátní záběry v 8K rozlišení
O Titanicu se nedávno hovořilo také v souvislosti s neuvěřitelným videem. Vědci OceanGate Expeditions se k vraku vůbec poprvé potopili s 8K kamerou a výsledkem je záznam, který je bez přehánění fantastický.
Nové záběry ukazují proslulou příď Titanicu, levoboční kotvu, kus trupu i obrovský kotevní řetěz (každý článek váží téměř 91 kilogramů). „Například jsem nikdy neviděl název výrobce, Noah Hingley & Sons Ltd., na levoboční kotvě,“ přiblížil Rory Golden, veterán, který pracuje s OceanGate Expeditions, která se zabývá hlubokomořským průzkumem.
„Studoval jsem vrak po celá desetiletí a absolvoval několik ponorů a nevzpomínám si, že bych viděl záznam, který by oplýval takovou úrovní detailů. Je vzrušující, že po tolika letech jsme možná objevili detail, který na dřívějších generacích kamer nebyl znát,“ vysvětlil. Pokud jste klip v 8K rozlišení ještě neviděli, klikněte sem.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem OceanGate Expeditions, zdroj: ukdaily, novice, medium