Mrakodrap, energie

Další bláznivý nápad: Vědci chtějí přeměnit mrakodrapy na obří baterie

  • Výškové budovy s moderními výtahy by se mohly stát gravitačními bateriemi
  • Stačí k tomu jednoduché zátěže, nějaké nevyužité prostory a šikovní roboti

V hlavách vědců se zrodila další pozoruhodná myšlenka. Po letadlu na jaderný pohon s bazénem a posilovnou, které nikdy nepřistane, teď nově navrhují, aby se mrakodrapy přeměnily v obří baterie Duracell.


Nepřehlédněte: Novodobý Titanic? Největší letadlo na světě na jaderný pohon s posilovnou a bazénem pojme až 5 000 cestujících


Mrakodrap jako baterie Duracell?

Ne, vážně, to není vtip. Za projektem Lift Energy Storage Technology (LEST) stojí odborníci institutu International Institute of Applied Systems Analysis (IIASA) se sídlem ve Vídni. Počítají s tím, že výškové budovy budou přeměněny na „obří baterie“ a použity k ukládání obnovitelné energie – to vše pomocí gravitační síly.

Podle vědců je ve výškových budovách po celém světě nevyužito zhruba osmnáct milionů výtahů s brzdovými systémy, které mohou těžit energii, když jede výtah směrem dolů. Aby to všechno fungovalo, jsou zapotřebí autonomní roboti pro manipulaci s variabilní zátěží a nevyužité prostory, kde by se vygenerovaná energie skladovala.

Dočkáme se někdy realizace?

Vtip je v tom, že při poptávce energie by výtahy zátěže vozily směrem ze shora dolů a jejich brzdové systémy by tak generovaly energii. Přesně naopak by tomu bylo, pokud by energie bylo dostatek, v takovém případě by výtahy závaží vozily směrem ze zdola nahoru.

Nápad vědců z IIASA určitě není úplně od věci. Samozřejmě že ještě zbývá dořešit spoustu otázek, ale odborníci věří, že je vše na dobré cestě. Behnam Zakeri, jeden z vědců stojících za projektem, řekl: „Ekologicky šetrné a flexibilní technologie skladování energie jako je LEST budou v budoucnosti, kdy velká část elektřiny bude pocházet z obnovitelných zdrojů, pro společnost stále cennější.“

Toaleta vyrábějící elektřinu

Jiný plán pro změnu počítá s tím, že by jako palivo v takzvaných mikrobiálních palivových článcích mohla sloužit moč. Za tímto projektem stojí vědci z univerzity v Bristolu (UWE Bristol). Pravda, zdá se být dost odvážná myšlenka, ale možná to tak skutečně je a za pár let se nad tím ani nepozastavíme.

Zdroj náhledové fotografie: Michel Engels / Unsplash, zdroj: DailyStar

Total
0
Shares