- Rakouská firma CycloTech představila vlastní projekt létajícího auta.
- CruiseUp, jak se vůz jmenuje, je poháněn sestavou šesti rotorů.
Individuální doprava vzduchem je v roce 2024 výsadou těch úplně nejbohatších lidí, kteří mají dostatek prostředků na to, aby mohli vlastnit letadlo či helikoptéru. Létající auta přitom zní jako koncept z daleké budoucnosti. Ale co když ne?
Nepřehlédněte: První české létající auto mění sny v realitu. Podívejte se, jak se vznáší v oblacích
Létající auto CycloTech CruiseUp
Rakouská společnost CycloTech představila projekt CruiseUp, což je průkopnický dopravní prostředek, který umí létat v kompaktní, dostupné podobě.
Létající taxi CruiseUp je postaveno na technologii elektrického pohonu CycloRotors, který je šetrný k životnímu prostředí a zajišťuje bezpečnost a ochranu cestujících. Na rozdíl od tradičních rotorů a vrtulí jsou pohyblivé části CycloRotors uzavřené a speciální konfigurace CruiseUp chrání kabinu cestujících.
Díky šesti rotorům se stroj může pochlubit vysokým výkonem pro bezpečný vzlet, dopravu ve vzduchu i přistání. Vozidlo by nemělo mít problém ani v případě, že by jeden z šesti rotorů během letu měl poruchu.
Realita, nebo stále ještě sci-fi?
Specifická orientace těchto rotorů podél podélné osy vozidla umožňuje přesný let do stran a dozadu, stejně jako brzdění ve vzduchu bez náklonu.
Výrobce uvádí, že jeho projekt nabízí bezpečnou metodu vzdušného cestování i v městských, příměstských či venkovských oblastech. CruiseUp má dosahovat maximální rychlosti 150 km/h a dolet výrobce odhaduje na 100 kilometrů.
Co nicméně chybí, jsou odhady, kdy dojde k adopaci podobné technologie u širší veřejnosti. Nutno podotknout, že CruiseUp není jediným projektem, který se zabývá myšlenkou létajících aut. Letos na veletrhu MWC byl například k vidění projekt Alef, který se profiluje jako první skutečné létající auto na světě.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem CycloTech, zdroj: The Brighter Side
Zase koncept, v praxi technicky nepoužitelné. Mechanika těch rotorů se nikde nepoužívá, takže typuju že by to bylo sotva fungovalo, sotva dlouhodobě…