Země, AI

Co se děje? Zemské jádro mění svůj tvar, jedna oblast vypadá jako „kobliha“

  • V nitru Země se děje něco nečekaného
  • Jaký dopad to bude mít na budoucnost lidstva?

Je všeobecně známo, že naše planeta se skládá ze tří nebo čtyř základních různých vrstev: kůry, pláště a jádra, respektive vnějšího a vnitřního jádra. Nová studie výzkumníků z University of Southern California však nyní přináší důkazy o tom, že vnitřní jádro planety nejen rotuje, ale také mírně mění svůj tvar.


Nepřehlédněte: Xiaomi odhalilo fotomobil roku. Vyjde draho, ale je doslova famózní


Vědci poodhalili tajemství jádra Země

Vnitřní jádro Země je mnohem zvláštnější, než se dosud předpokládalo. Kromě toho, že mění rychlost své rotace, vědci zjistili, že mírně mění svůj tvar. Nová studie analyzující akustické vlny procházející jádrem planety odhalila jemné strukturální změny.

„Je úžasné pozorovat proces, který dosud nebyl zdokumentován,“ řekl geofyzik John Vidale z University of Southern California, jeden z autorů studie publikované v časopise Nature Geoscience. „Vždycky doufáme, že objevíme něco nového a nečekaného. Naším dalším krokem bude tato zjištění potvrdit a zpřesnit naše modely,“ dodal.

Vnitřní jádro představuje pro výzkumníky velkou výzvu: nelze ho navštívit ani prohlížet. Vědci musí použít seismické vlny vznikající při zemětřesení ke zjištění jeho pohybu. Díky studiu těchto vln například nedávno zjistili, že v tekutém vnějším jádru Země se kolem rovníku nachází rozsáhlá oblast ve tvaru koblihy o tloušťce několika set kilometrů.

Země
Planeta Země | foto: ColiN00B / Pixabay

V nitru planety se děje něco nečekaného

Vidale a jeho tým analyzovali data ze 168 párů téměř identických zemětřesení. Porovnáním seismických signálů z různých období se jim podařilo vyloučit rychlost rotace jako jediný faktor ovlivňující vlny. Zjistili, že změny v chování seismických vln mohou souviset i s nepatrnými deformacemi povrchu vnitřního jádra. Tyto změny mohou být způsobeny pohybem hustého materiálu nebo konvektivním prouděním v tekutém jádře. Vědci se nyní snaží shromáždit ještě více údajů, aby tomuto jevu lépe porozuměli.

Zemské jádro se v průběhu času ochlazuje pomalu. Avšak až jednoho dne plně vychladne a ztuhne, bude to mít obrovský dopad na celou planetu. Vědci si myslí, že když se to stane, Země by poté mohla být trochu jako současný Mars a s velmi tenkou atmosférou. Pak by bylo pro život velmi obtížné uchovat se, naštěstí tento scénář ještě několik miliard let nemusíme řešit.

Zdroj náhledové fotografie: generováno AI (Dall-E), zdroj: Science Alert

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..