- Sonda Voyager 1 posílá zpátky na Zemi nesmyslné údaje
- Vědci z NASA se snaží družici opravit
- Zatím však neměli štěstí
Voyager 1, nejvzdálenější objekt vytvořený člověkem ve vesmíru, pracuje již skoro 47 let. V září loňského roku se však stalo něco, s čím nikdo nepočítal – sonda má problém s počítači a není schopna přenášet na Zemi žádná vědecká ani systémová data.
Nepřehlédněte: Vesmírem letí asteroid v hodnotě 100 000 kvintilionů dolarů. Proč jsme ho ještě nevytěžili?
Voyager 1 se chová divně
Americká sonda Voyager 1 se dnes nachází více než 24 miliard kilometrů od naší planety a opuštěná letí mrazivým mezihvězdným prostorem. Od svého vynesení do kosmu v srpnu 1977 udržovala pravidelný kontakt se Zemí, ale v posledních několika měsících se vědci snaží vyřešit problém, který pravidelnou komunikaci znemožňuje.
Porozumět tomu, co se se sondou děje, přitom představuje skutečnou výzvu. Situaci komplikuje fakt, že data jedním směrem putují kolem 23 hodin, takže jednoduchá komunikace mezi Zemí a Voyagerem 1 trvá dva dny. Zjištění problému a jeho náprava je tak během na dlouhou trať.
Vědci NASA se domnívají, že nový problém má něco společného se subsystémem letových dat (FDS), protože Voyager 1 opakovaně odesílá nesmyslné jedničky a nuly.
„V září 2023 se objevil problém s daty přicházejícími ze sondy Voyager 1. Družice, která je normálně vysílá v binárním kódu, tedy v sérii nul a jedniček, začala najednou odesílat pouze střídavě jedničky a nuly,“ vysvětluje tým inženýrů NASA.
K závadám na Voyageru 1 docházelo již dříve, například v roce 2022, kdy údaje z telemetrického a řídícího systému (zkráceně AACS) neodpovídaly skutečné orientaci sondy ve vesmíru. Problém opravila softwarová aktualizace. Vědci na chybu přišli prakticky okamžitě a věděli, na čem mají začít pracovat.
Člověk nic jiného dál do vesmíru neposlal
Tentokrát je to bohužel jiné. Ani několik měsíců od chvíle, kdy se problém projevil, vědci netuší, jakým směrem se vydat a vlastně stále hledají, v čem je chyba. Tento týden vyšlou k Voyageru 1 další příkazy, aby získali informace o aktuálním stavu palubních systémů. V příštích týdnech se ještě pokusí resetovat různé systémy, které by mohly mít vliv na činnost FDS, píše server IFLScience.
Mrzuté je, že neexistuje žádný záložní subsystém letových dat (FDS), takže pokud se týmu nepodaří problém odstranit, bude to pravděpodobně znamenat konec vědeckých operací Voyageru 1. Připomeňme, že záložní FDS selhal již před lety, konkrétně v roce 1981 po průletu družice kolem Saturnu.
„Byl by to zázrak, kdybychom ji dostali zpět,“ říkají zástupci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír. „Rozhodně jsme to ale ještě nevzdali.“
Nejenže je Voyager 1 první sondou, která vstoupila do mezihvězdného prostoru (a tedy nejvzdálenějším objektem vytvořeným člověkem ), ale je také zodpovědná za identifikaci nových Joviánských měsíců, objev dalšího Saturnova prstence a první a jediný snímek naší sluneční soustavy.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space, IFLScience
nebojte zázrak se podaří jako se podařil na marsu měsíci u habblova teleskopu …..v dnešní době je to o to lehčí že máme umělou inteligenci stačí se hodně pomodlit a víra tvá hory přenáší
Určitě by bylo nejlepší se obrátit do Brusele. EK to odhlasuje a direktivně nařídí, aby začal zase fungovat.
Je to neuvěřitelný zázrak, že po tolika letech ještě vůbec něco na něm funguje. To samo o sobě je úžasné.
Možná taky sonda narazila do zdi laboratoře, že. :-)))
Celý vesmír jenom jedna velká projekce, otázkou je, kdo nám to promítá 😀
Nepřetekl jim někde nějaký zásobníček ?
Zrejme narazili na koncove hodnoty pouziteho HW.