Robotické vysavače se ukázaly být jedněmi z nejlepších elektronických pomocníků, které doma můžete mít. Nemusíte se starat o neustálé přepojování kabelu při cestě bytem, nemusíte je brát do ruky a stejně bude vaše podlaha čistá. Přesto se najde spousta uživatelů, kteří je nepoužívají zcela správně. Co byste neměli se svým robotickým kamarádem dělat? A existují modely, které vám můžou dát ještě něco navíc?
Nepřehlédněte: Češi, žhavte pomalu mobily. Tohle levné Xiaomi brzy dostane aktualizaci, která vše změní
Pokud uvažujete nad koupí robotického vysavače, nebo ho už doma dokonce máte, následující článek je přesně pro vás. Pokud budete robotický vysavač využívat správně, může vám přinést ještě více, než byste čekali.
Kabely rychle pryč
Jestliže máte doma trochu kabelové skladiště a kabely nemáte řádně schované, nebude robotický vysavač u vás doma úplně nejšťastnější. Především modely s gyroskopickou nebo laserovou navigací mohou mít s kabeláží problém – s největší pravděpodobností je na zemi prostě neuvidí a jednoduše se do nich zamotají.
Pokud nemáte šanci kabely nějakým způsobem schovat, volte modely s kamerovou navigací, ještě lépe pak poslouží modely s kombinovanou kamerovou a laserovou navigací. Tyto stroje se dokáží kabelům vyhnout díky tomu, že je vidí, a pokud je přehlédnou, zvládnou se znovu vymotat, aniž by bylo přerušeno vysávání. Modelem, který toto dokáže, je například Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra, který lze v těchto dnech navíc pořídit ve slevě.
Vyhněte se mopování na kobercích
Valná většina robotických vysavačů zvládne kromě vysávání také stírat jemný prach a další drobné nečistoty a udržet tak podlahu ještě čistší, a to právě díky funkci mopování. Je ale třeba zabránit tomu, aby mopující vysavač vjel na koberec. Některé z chytřejších modelů dokáží koberec rozpoznat a vyhnout se mu, případně mop na koberci nadzvednout. Není to ale pravidlo. Pokud tuto funkci vysavač nemá, je potřeba mu zakázat vjezd na koberec. Můžete vytvořit zakázanou zónu nebo postavit virtuální zeď. To vše byste měli snadno vyřešit v aplikaci, takže už nemusíte před odchodem z domu stavět okolo koberce skutečnou zeď například z knih.
Nečistoty vysypávejte ihned po úklidu
Stejně jako vysavač udržuje čistou vaši podlahu, je potřeba, abyste na oplátku vy udržovali čistý vysavač. Při svých cestách dokáží tito pomocníci posbírat ohromné množství prachu, nečistot, vlasů či chlupů, které se ukládají v jeho nádržce. Pokud byste zde tento nasbíraný obsah nechali příliš dlouho ležet, hrozí, že začne být vysavač zdrojem zápachu. Ideální je, pokud se naučíte vysypávat nádoby s odpadem ihned po vysávání. Existují dokonce i modely, které se dokáží vyčistit samy díky speciální vyprazdňovací stanici.
Trend automatického vysypávání
U těchto modelů se jedná o takové 2 v 1. Stanice je vlastně další vysavač, který do sáčku vysaje nasbíraný obsah z robota. I stanici je třeba čistit, ale rozhodně to nemusíte dělat tak často – sáček je třeba měnit po každých zhruba 20 výletech vysavače za nečistotami. Tuto funkci oceníte především pokud máte domácího mazlíčka, případně větší domácnost.
Kromě vyprazdňování nádržky je třeba i vysavač jednou za čas vyčistit o něco důkladněji, na což se vcelku často zapomíná. Pokud jste vysavač ještě nikdy nevyčistili, měli byste to udělat co nejdříve. Při denním používání je ideální hlubší čištění jednou měsíčně. Díky tomu si zajistíte maximální sací výkon.
Nezapomeňte na pravidelné čištění
Pokud pozorujete, že vysavač již tak dobře nezametá nečistoty, jako na svém začátku, mohou být na vině zanesené kartáče. Nejčastějším důvodem jsou vlasy, které kartáče obalí, a ty potom nemohou řádně zachytávat prach a další nečistoty. Zkuste tedy vyndat jak hlavní, tak boční kartáče a vlasy rozstřihněte nůžkami. Některé modely mají jako součást balení řezačku, která slouží přesně k těmto účelům. Po té, co manuálně vytaháte vlasy a další nečistoty, je vhodné kartáče ještě omýt pod tekoucí vodou – nemusíte se bát ani mýdla, případně trochy tekutého pracího prášku. Než kartáče vrátíte zpátky, otřete místo pod nimi vlhkým (nikdy ne mokrým) hadříkem nebo houbičkou. Kartáče vracejte vždy zcela suché.
Jestliže se váš vysavač začne chovat zmateně a ztrácet se v prostoru, pravděpodobně je potřeba vyčistit čidla. Někdy můžete také zaznamenat chyby či úplnou stávku jeho výkonu. Čidla jsou nezbytná pro funkci vysavače a některé modely jich mohou mít až 30, rozmístěných po všech stranách vysavače. V tomto případě stačí všechna čidla otřít vlhkým hadříkem a zbavit je tak prachu. Nezapomeňte ani na senzory, které nejsou na první pohled vidět – nacházejí se na spodní straně, pod plastem nárazníku potom najdete infračervené senzory přiblížení.
Snížení výkonu mohou mít na svědomí také zanesené filtry. Ty je třeba měnit jednou za několik měsíců – přesně vám to řekne mobilní aplikace, kde můžete sledovat životnost spotřebního materiálu, kam patří právě filtry, ale i kartáčky. Nové seženete v řádu stokorun, pokud má ale váš vysavač filtr, který lze vyprat, máte vystaráno – filtr vyklepejte a poté vyperte s trochou tekutého pracího prášku pod tekoucí vodou. Nezapomeňte filtr nechat pořádně proschnout.
Bez aplikace je vysavač o poznání hloupější
Dnešní robotické vysavače patří do třídy chytrých zařízení. Není třeba je pouštět manuálně, jako je spousta uživatelů zvyklá, naopak, chytré funkce vám mohou znásobit užitek. Vysavač si proto spárujte s vaším chytrým mobilním telefonem. To je otázka několika minut, které vám ale ušetří spoustu času později.
V mobilní aplikaci můžete naplánovat úklid na konkrétní čas, i když jste třeba v práci. Nastavit zde lze i virtuální zdi nebo zakázané zóny v místech, kam vysavač pouštět nechcete. Jeho putování navíc můžete sledovat na interaktivní mapě. S orientací v komplikovaném prostoru si hravě poradí model s laserovou navigací, jako třeba Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro. U podobného typu vysavače máte jistotu, že se nikde nezasekne a byt uklidí vždy tak, jak od něj člověk očekává.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Xiaomi