- Vodka pohání roboty díky fyzikálnímu jevu známému jako Cheerios efekt.
- Ten využívá rozdíly v povrchovém napětí.
- Malé předměty – třeba roboti – se pak mohou na hladině vznášet jako cereálie v misce s mlékem.
V 50. letech minulého století vědci popsali zajímavý fyzikální fenomén, při kterém se menší až drobné objekty vznáší na hladině kapaliny, nespadnou na dno, navíc mají tendenci se shlukovat. Jev způsobený povrchovým napětím deformujícím prostor mezi kapalinou a vzduchem byl pojmenován Cheerios efekt – podle toho, jak se cereálie vznáší a shlukují na hladině mléka v misce.
Nepřehlédněte: Jako terminátor. Miniaturní robot se umí rozložit na části a projít skrz mříž
Přelomový objev
Vědci ze skotské Edinburské univerzity přišli na způsob, jak tento efekt využít pro mechanický pohyb robotů v kapalině. Pokud běžnou kapalinu, například vodu, zahustí hustším materiálem, třeba vodkou se 40 % ethanolu, může být experiment úspěšný.
Princip spočívá v rozdílném povrchovém napětí mezi vodkou a vodou. Vodka obsahuje asi 40 % ethanolu, který snižuje povrchové napětí, což vyvolává pohyb drobných robotů. Tyto vodní mikroboti se následně mohou pohybovat směrem od oblasti s nižším povrchovým napětím k vyššímu, což umožňuje jejich manipulaci bez nutnosti externích motorů nebo snad dálkového ovládání.
Využití v praxi?
Tento objev by mohl najít využití v různých oblastech, kupříkladu v medicíně, a sice pro cílené dodávání léků v lidském těle nebo při manipulaci s mikročásticemi v laboratořích. Nespornou výhodou je systému je jeho jednoduchost a absence složitých mechanických částí.
Přestože jde zatím pouze o vědecký koncept, vědci věří, že tento přístup by mohl otevřít cestu k nové generaci mikrorobotů poháněných jen rozdílem v povrchovém napětí. Prvotní experimenty ukazují, že kontrola miniaturních strojů pouhým složením kapaliny, ve které se nachází, je skutečně možná.
Zajímavý, leč netradiční přístup vědců ze skotské Edinburské univerzity v neposlední řadě ilustruje, jak může být každodenní fyzika inspirací pro vývoj nových technologií, které by mohly mít v budoucnu významný dopad na různé oblasti, ať už průmyslové, vědecké, nebo právě medicínské.
Zdroj náhledové fotografie: Freepik, zdroj: TechSpot