- Otáčení Země považujeme za samozřejmost
- Co by se stalo, kdyby se zastavila?
Přestože se Země neustále otáčí, necítíme to a všichni to považujeme za samozřejmost. Co by se ale stalo, kdyby se zastavila? Mohli bychom na ní ještě žít?
Nepřehlédněte: Google oznámil na zásadní změnu v Gmailu. Týká se úplně každého uživatele
Co kdyby se planeta Země přestala otáčet?
Ani to nevnímáme, ale náš skromný bleděmodrý domov se otáčí v podstatě stejnou rychlostí už miliardy let. Dělá to tak dlouho, že vůbec nepředpokládáme, že by se to někdy změnilo. Vědci si naštěstí podobnou otázku položili a zjistili, že by k ničemu dobrému nedošlo. Lidstvo by čelilo zkáze, kterou si ani nedokáže představit.
Kdyby se Země náhle přestala otáčet, došlo by ke katastrofě. Téměř všichni a všechno by se pohybovalo současnou rychlostí zemské rotace, tedy asi 1 600 km/h v nejrychlejším bodě, který se nachází podél rovníku. Následovala by eroze všeho na povrchu.
„Hybnost veškerého materiálu, který se normálně otáčí – vody, vzduchu, všech budov a dalších věcí – by způsobila, že by pokračoval v pohybu,“ řekl Andrew Layden, profesor fyziky a astronomie na Bowling Green State University v Ohiu. „Takže by se oddělil od povrchu a v podstatě by se stále točil kolem dokola na nízké oběžné dráze kolem Země.“
Jediné části naší planety, které by byly méně zasaženy, by se nacházely na pólech nebo v jejich blízkosti, které rotují jen málo nebo vůbec. Přesto by extrémní síla pravděpodobně vyvolala tsunami a zemětřesení, takže by to s celou Zemí bylo dost špatné.
Our pale blue planet has been spinning for billions of years. Do you ever wonder what would happen if it did not? You can probably guess that it wouldn’t be good if the Earth stopped spinning but the details are more grim than you can imagine. pic.twitter.com/y6WmnIA6zW
— Interesting Engineering (@IntEngineering) January 21, 2023
Existuje šance, že k tomu někdy dojde?
Pokud by se rotace Země jen zpomalila, život by se přesto drasticky změnil. Všimli bychom si, že se dny a noci prodlužují a narušil by se náš cirkadiánní rytmu. Podle Laydena by se také zásadně změnilo počasí, protože rotace Země silně ovlivňuje vzdušné a oceánské proudy.
Nakonec bychom zažívali šestiměsíční dny a šestiměsíční noci (jedna strana Země by byla vystavena nepřetržitému dennímu světlu a teplu ze slunečních paprsků, druhá by se ponořila do věčné noci a stala by se extrémně chladnou), všechny GPS navigace by přestaly fungovat a všechny objekty na povrchu by se setrvačností pohybovaly prudce k východu, ukazuje video.
Dobrou zprávou je, že podle vědců je velmi nepravděpodobné, že by se Země někdy přestala otáčet. Každá planeta, kterou známe, rotuje, a dokonce i hvězdy pomalu rotují, protože vznikají z obrovských kroužících mas plynu a prachu, které se postupně srážejí. Že dojde k tomu, co ukazuje video, je tedy naprosto vyloučené.
Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: Space, Interesting Engineering