Země

Co by se stalo, kdyby se Země naráz přestala otáčet? Vědci už znají odpověď

  • Otáčení Země považujeme za samozřejmost
  • Co by se stalo, kdyby se zastavila?

Přestože se Země neustále otáčí, necítíme to a všichni to považujeme za samozřejmost. Co by se ale stalo, kdyby se zastavila? Mohli bychom na ní ještě žít?


Nepřehlédněte: Google oznámil na zásadní změnu v Gmailu. Týká se úplně každého uživatele


Co kdyby se planeta Země přestala otáčet?

Ani to nevnímáme, ale náš skromný bleděmodrý domov se otáčí v podstatě stejnou rychlostí už miliardy let. Dělá to tak dlouho, že vůbec nepředpokládáme, že by se to někdy změnilo. Vědci si naštěstí podobnou otázku položili a zjistili, že by k ničemu dobrému nedošlo. Lidstvo by čelilo zkáze, kterou si ani nedokáže představit.

Kdyby se Země náhle přestala otáčet, došlo by ke katastrofě. Téměř všichni a všechno by se pohybovalo současnou rychlostí zemské rotace, tedy asi 1 600 km/h v nejrychlejším bodě, který se nachází podél rovníku. Následovala by eroze všeho na povrchu.

„Hybnost veškerého materiálu, který se normálně otáčí – vody, vzduchu, všech budov a dalších věcí – by způsobila, že by pokračoval v pohybu,“ řekl Andrew Layden, profesor fyziky a astronomie na Bowling Green State University v Ohiu. „Takže by se oddělil od povrchu a v podstatě by se stále točil kolem dokola na nízké oběžné dráze kolem Země.“

Jediné části naší planety, které by byly méně zasaženy, by se nacházely na pólech nebo v jejich blízkosti, které rotují jen málo nebo vůbec. Přesto by extrémní síla pravděpodobně vyvolala tsunami a zemětřesení, takže by to s celou Zemí bylo dost špatné.

Existuje šance, že k tomu někdy dojde?

Pokud by se rotace Země jen zpomalila, život by se přesto drasticky změnil. Všimli bychom si, že se dny a noci prodlužují a narušil by se náš cirkadiánní rytmu. Podle Laydena by se také zásadně změnilo počasí, protože rotace Země silně ovlivňuje vzdušné a oceánské proudy.

Nakonec bychom zažívali šestiměsíční dny a šestiměsíční noci (jedna strana Země by byla vystavena nepřetržitému dennímu světlu a teplu ze slunečních paprsků, druhá by se ponořila do věčné noci a stala by se extrémně chladnou), všechny GPS navigace by přestaly fungovat a všechny objekty na povrchu by se setrvačností pohybovaly prudce k východu, ukazuje video.

Dobrou zprávou je, že podle vědců je velmi nepravděpodobné, že by se Země někdy přestala otáčet. Každá planeta, kterou známe, rotuje, a dokonce i hvězdy pomalu rotují, protože vznikají z obrovských kroužících mas plynu a prachu, které se postupně srážejí. Že dojde k tomu, co ukazuje video, je tedy naprosto vyloučené.

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: Space, Interesting Engineering

Total
0
Shares