čínské mobily v Indii

Jak je to vůbec možné? Čínský výrobce procesorů SMIC kašle na americké sankce!

  • Čínský SMIC dosáhl enormního pokroku
  • Výrobce procesorů přeskočil dvě generace vývoje
  • Dokázal to americkým sankcím navzdory

Z Číny zaznívají čím dál silnější hlasy, že  SMIC, přední výrobce procesorů, dosáhl v relativně krátkém čase doslova skokového progresu. Semiconductor Manufacturing International Corporation ve výrobní technologii pokročila o dvě generace, informuje Bloomberg.

SMIC má výjimku?

Producent se sídlem v Šanghaji na blogu TechInsights nepřímo potvrdil, že dodává polovodiče postavené na 7nm litografii pro těžbu bitcoinů. Jen pro úplnost: jeho avizované maximum bylo ještě dva roky nazpět 14 nm.


Nepřehlédněte: Další záhada na Marsu? Rover NASA Perseverance vyfotil něco, co vypadá jako zamotaný rybářský vlasec


To samo o sobě ještě nic neznamená, kdyby však neexistovala následující „ale“: a) s ohledem na restrikce z USA je v Číně údajně nereálně postavit 10nm čipset nebo menší právě skrze zakázané americké technologie a patenty, b) vypadá to, že čínský podnik využil importních kliček a některé komponenty získal přinejmenším pofidérním způsobem.

Dalším kritériem je časová osa. V roce 2020 SMIC prezentoval zajišťování dodávek v rámci 14nm procesu, o rok později – BUM! Najednou 7 nm. Podnik sice v reakci upozorňoval, že výrobní proces i stroje jsou schopny zvládnout i komplikovanější a náročnější výzvy, ale z pohledu načasování je to až neuvěřitelné.

telefon vs. procesor
Americké technologie měly být tabu, zdroj: Qualcomm

Kdo umí, umí…

Bloomberg dodává, že osoba obeznámená s vývojem uvnitř společnosti tuto informaci potvrdila, avšak nechtěla být jmenována. SMIC si dokonce polepšil na hongkongské burze a spolu s ním pár dalších propojených firem.

Aby toho nebylo málo, tak čínská MinerVa Semiconductor Corp., která figuruje jako zákazník SMIC, na svých webových stránkách uvádí 7nm čip a potvrzuje, že sériová výroba začala už v červenci 2021 (!).

Pikantní na tom všem je, že se tak děje navzdory oficiálnímu zákazu, který vydala Trumpova administrativa před dvěma lety. Ta čínským výrobcům zakazovala pokračovat ve vývoji čipsetů s americkými patenty.

Zdroj náhledové fotografie: ilustrační, Alejandro Luengo / Unsplash

Total
0
Shares
14 komentářů
  1. Ti si z tohoto zákazu dělají srandu. A nebude dlouho trvat a Čína bude na špičce ve výrobě procesoru, odhadují to tak do roku 2026. A to podle rychlost z jakou přešlo od 14 k 7 nm.

    1. A v tom roce už možná budou oh majn goťáci jen pro srandu králíků

  2. Tak dlouho USA i Evropa vyváželi do Číny výrobu a technologie, až je Čína převzala. Zmodernizovala se a teď už Západ nepotřebuje. Dokud nadnárodní firmy bohatly, lidé na Západě přicházeli o práci a státy se zadlužovaly, bylo vše OK. Najednou jim vadí, že si z nich Čína nic nedělá. Je to vina globalizační politiky, kterou sami prosazovali.

    Západ zchudl, protože se vzdal části průmyslu a příliš utrácel peníze za cizí zboží. Teď žije na dluh. Vzniklou bídu nám teď zkouší prodat jako Green deal nebo důsledek války na Ukrajině.

    Za vzestupem Číny stojí i to, že si Čína udržela samostatnost. Nikdo jí tak nemohl nařizovat škodlivou politiku (jako se nám děje s plynem), ale sama si může vybírat, co od Západu převezme a co ne. Za pár let tu máme čínské embargo vývozu pokročilých čipů do USA a Evropy…

  3. Pikantní na tom všem je, že se tak děje navzdory oficiálnímu zákazu, který vydala Trumpova administrativa před dvěma lety. Ta čínským výrobcům zakazovala pokračovat ve vývoji čipsetů s americkými patenty……. On si snad nějakej hlupák z USA opravdu může myslet že se ho čínan zalekne a bude ho poslouchat?

    1. Mate pravdu, vetsina zlodeju krade a neboji se ze pujdou do kriminalu.To je proste takova zlodejska natura, no.

  4. Přijde mi to že v Číně se chodí do práce. A v USA do zaměstnání.

  5. Na vyrobu čipu technologií 7nm nejsou potřeba nové stroje dá se použít DUV litografie, potřebují pouze know how, hlavní rozdíly ve výrobě je že se použíjí 3 expozice to znamená potřebuji SW který vytvoří návrh, museli odladit chemii nebo ukrast know how TSMC použít jiné uspořádájí tranzistorů, Navív je potřeba říct že 7nm je jen zjednodušené číslo které se snaží vyjádřit spoustu komplikovaných udajů jedním srzumitelným číslem, 7nm čip vyropený EUV litografií je jinde než čip který SMIC vyrobila pomocí DUV litografie, na 7nm se SMIC zastaví, a bude zvyšovat výtěžnost, a další parametry chipu ale mezitím se svět postane na EUV litografii na 1nm

  6. Kdy si Cina delala hlavu s dodrzovanim jakychkoliv patentu, autorskych ci jinych prav? Vse co maji bud dostali nebo ukradli od Zapadu. Ten si ovsem nezaslouzi nic jineho, ve sve chamtivosti po levne pracovni sile hodili svou stredni a hlavne nizsi stredni tridu pres palubu. Ti schopnejsi se vysplhali do vyssi stredni tridy, bohuzel mnoho mene schopnych, ale v normalnim stavu veci pouzitelnych, se pridalo do rad chudiny.

  7. Ve skutečnosti je úplně jedno co Čína vyvíjí a jestli know-how získala vlastním úsilím nebo jej ukradla. O tom, kdo co může vyvážet a prodávat na nejbohatších trzích nerozhoduje kvalita a cena zboží, ale to, kolik máte letadlových lodí a kde všude jsou vaše základny. Podívejte se na 5G technologie – ty jsou z velké části postavené na patentech které Čína vyvinula, neukradla. A přesto je to Huawei k ničemu.

  8. …………nastudujte si cos o historii – vše podstatné bylo ve své době kopírované západem………..tož tak

  9. Jo Čína to je kabrňák. Kdepak zasrané USA, to je jen největší světový terorista. Ať žije Čína.

Comments are closed.