Měsíc

Čínský rover na Měsíci objevil záhadné skleněné kuličky. Obsahují 270 bilionů litrů pitné vody

  • Rover našel na Měsíci zvláštní skleněné kuličky
  • Lidem by se mohly hodit, obsahují totiž vodu

Čínská mise Chang’e 5 učinila na odvrácené straně Měsíce další fascinující objev. Panoramatická kamera vozítka zachytila dvě malé neporušené koule z průsvitného skla, které se třpytily uprostřed suchého šedého prachu.


Nepřehlédněte: Spekulace o Windows 12: Microsoft přitvrdí a od podpory odstřihne starší počítače. Co vlastně chystá?


Skleněné kuličky na Měsíci

Tyto drobné skleněné kuličky vědce fascinují. Na Měsíci jich je totiž ohromné množství a vědci se domnívají, že obsahují dostatek vody pro budoucí měsíční expedice.

Mahesh Anand z Open University v britském Milton Keynes a jeho kolegové analyzovali vzorky, které na Zemi vrátila čínská lunární sonda Chang’e-5, a zjistili, že tyto skleněné kuličky, tzv. perly, obsahují vodu. Předpokládají, že některé vznikly při srážkách asteroidů s Měsícem před miliony let, zatímco jiné pocházejí z dávných sopek.

Vědci se domnívají, že voda se vytvořila chemickou reakcí, kdy se vodíkové ionty vyzařované ze Slunce – dopravované na měsíční povrch slunečním větrem – spojily s atomy kyslíku uvnitř kuliček.

Kuličky naplněné vodou jsou drobné, mají velikost od desítek mikrometrů do několika milimetrů. Na povrchu Měsíce je jich tolik, že (teoreticky) tvoří zásobu přibližně 270 bilionů litrů vody, což by stačilo k naplnění 100 milionů plaveckých bazénů olympijské velikosti.

ESA, Měsíc
Zdroj: ESA

Potenciální zdroj vody

Vědci však zatím nepřišli na to, jak je všechny shromáždit. Navíc, aby z nich mohli extrahovat vodu, museli by je zahřát na teplotu kolem 100 stupňů Celsia.

Přesto jde o potenciálně zajímavý zdroj vody pro budoucí lidské kolonie na Měsíci. Vodu z kuliček by astronauti mohli využívat k běžným činnostech (pití, koupání, vaření) a dokonce i k výrobě raketového paliva, píšou vědci.

A nejde tu jen o Měsíc, experti se domnívají, že podobné kuličky jsou rozptýleny na povrchu mnoha planet v naší Sluneční soustavě.

Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: Nature, Guardian, Engadget

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. Nejdřív cosi hranatého nic a těď zas kulatého pro změnu. Už nás zase houpete Číňani. Vy se vyprdněte na průzkum a naučte se nejdříve řízeně ničit vaše třetí stupně raket vy umělci.

  2. to vám slušně jebe 🤣 tomu jako někdo věří? takové články bych mohl psát taky🤔

  3. Necenzurované fotografie z odvracené strany měsice bubou něco stát 😂🤣😂🤣😂🤣

Comments are closed.