- Novozélandská firma Dawn Aerospace představila letoun MK-11 Aurora.
- Krátce po startu zvládl překonat rychlost Mach 1,1, tedy asi 1 300 km/h.
- Dawn Aerospace plánuje využití letounu pro výzkum ve vysokých rychlostech a míří na cílovou rychlost Mach 3,5.
Nedávno jsme informovali o projektu čínského letadla Yunxing, které má nabídnout rychlost Mach 4, tedy 4 900 km/h. Zatím ale nejde o komerční záležitost. To stejné ale neplatí o letadle novozélandské společnosti Dawn Aerospace, která už svůj nadzvukový letoun pomalu chystá do komerčního provozu.
Nepřehlédněte: Čína dokončuje nejrychlejší letadlo na světě. Do USA doletí za kratší dobu, než trvá cesta autem z Prahy do Brna
Nadzvukový letoun z Nového Zélandu
Jejich nepilotovaný letoun MK-11 Aurora, přezdívaný „syn Concordu“, při testovacím letu dosáhl rychlosti Mach 1,1 (přibližně 1 358 km/h). Během pouhých 118 sekund se dostal do výšky 25 kilometrů a překonal dosavadní rekord stoupání.
Podle společnosti je MK-11 Aurora prvním nadzvukovým letounem navrženým a vyrobeným na Novém Zélandu, který navíc drží rekord za nejvyšší dosaženou rychlost a výšku v zemi.
Dawn Aerospace plánuje další testy s cílem dosáhnout ohromující rychlosti Mach 3,5 (přes 4 300 km/h) ve výškách až 100 kilometrů, tedy na samém okraji vesmíru. Takové schopnosti by umožnily letoun využít pro pokročilé vědecké účely, jako jsou výzkum mikrogravitace, atmosférické studie, pozorování Země a testování technologií pro vysokorychlostní lety.
Nová éra letectví
Generální ředitel společnosti, Stefan Powell, označil tento úspěch za průlomový krok, který podle něj posouvá hranice možného v oblasti letectví a otevírá dveře pro hypersonické lety.
Projekt Dawn Aerospace přichází ve chvíli, kdy se obnovuje zájem o nadzvukové lety, ačkoli komerční nadzvukové létání nad pevninou zůstává zakázáno v USA i Velké Británii kvůli hluku způsobenému zvukovými rázy.
Během provozu Concordu byly tyto lety nejen hlučné, ale také finančně náročné, což vedlo k jeho ukončení v roce 2003. S novými technologiemi a inovacemi jako MK-11 Aurora však možná vstupujeme do nové éry komerčního nadzvukového létání.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Dawn Aerospace, zdroj: The Sun, Dawn Aerospace