- Čínští vědci se vytáhli
- Vytvořili speciální kabát
- Oslepí kamery s umělou inteligencí
Tým čínských výzkumníků vytvořil obyčejně vypadající kabát, který zmate dnes známé skenovací systémy s umělou inteligencí. Projekt je neoficiálně označován jako cenově dostupný plášť neviditelnosti.
Nepřehlédněte: Cestovatel v čase? Muž na fotce z roku 1936 údajně drží iPhone a telefonuje do budoucnosti
Stačí si obléct kabát
Stále více lidí má strach z neustálého dohledu veřejných kamer s technologií snímání obličeje. Ve střední Evropě jde zatím naštěstí o hudbu blízké budoucnosti, v totalitních státech již ale na obyvatele dohlíží miliony očí s AI.
V takové společnosti už nikdo nepřejde silnici na červenou, protože mu umělá inteligence udělí sankci v sociálním kreditovém systému, protože rozpozná jeho obličej.
Možná právě proto vytvořil tým expertů plášť, který má za úkol obelstít superchytré algoritmy umělé inteligence pro rozpoznávání obličeje. Oblečení využívá kombinaci neobvyklých vzorů a tepelné technologie, která umožňuje kamerám člověka zaregistrovat, ale nepoznat. A co víc, v budoucnu to má být výhodná koupě za méně než 3000 korun.
Costs less than a posh anorakhttps://t.co/c2ShUyEeUu
— Daily Star (@dailystar) December 8, 2022
Během dne kabát používá speciální maskovací vzor, který ruší algoritmy rozpoznávající lidi, zatímco v noci vydává neobvyklé tepelné signály, aby zabránil infračerveným kamerám zachytit tělesné teplo. Výzkumníci tvrdí, že dokáže snížit přesnost detekce zhruba o 60 procent, a očekávají, že se toto číslo v budoucnu ještě zvýší.
Kdy se dočkáme Arabelina prstenu?
Pláštěm neviditelnosti se nezabývají jen Číňané, ale také vědci z Marylandské univerzity, kteří vytvořili plášť neviditelnosti v podobě svetru s vánoční tématikou. Na oblečení navrhli bizarní vzor, který algoritmy zmate natolik, že stroj člověka nerozpozná.
Vzor využívá něco, čemu se říká „protichůdné“ zobrazení, aby umělou inteligenci oklamal. Výzkumníci předvedli, jak vše funguje na fotografiích a videu, kdy je nositel svetru neidentifikovatelný v davu lidí, jejichž obličeje jsou v reálném čase sledovány. Psali jsme o tom zde.
Zdroj náhledové fotografie: vjkombajn / Pixabay, zdroj: DailyStar
Autor píše…. sledivání v totalitních zemích…. Tak to tleskám, protože to funguje hlavně v USA.
Ale to si přece neprotiřečí 🙂
Sledovani je zlo, teda bylo zlo za komancu, ted je to statni povinnost. Vsechny a vsude se musi kontrolovat.
Já je tam pořád vidít skoro stejně. Možná bych si mohl nechat patentovat další způsov jak se stát určitě neviditelným . Stačí zavřít oči. Jen ale aby mě někdo nepředběhnul na úřadu.