Dron

Číňané vyrobili dron, který nepotřebuje žádné palivo a může létat donekonečna

  • Konstrukční zázrak?
  • V Číně postavili výjimečný dron

Vědci sestrojili ultralehký dron poháněný solární energií, který je teoreticky schopen neomezeného letu. ColumbFly váží pouhé 4 gramy a k výrobě elektřiny využívá solární články, které vytváří elektrické pole mezi dvěma různě nabitými deskami. Ty fungují jako odpudivé magnety, které vytvářejí dostatečnou sílu k otáčení listů rotoru. Tím vzniká točivý moment, který dron zvedá ze země, vysvětluje server Interesting Engineering.


Nepřehlédněte: „Strávil jsem 92 dní na mateřské lodi mimozemšťanů,“ říká bývalý americký voják


Jedinečný dron na solární energii

ColumbFly, což je patrně nejlehčí dron na světě, má vysokou účinnost zdvihu 30,7 gramu na watt a velmi lehký napájecí systém, který spotřebuje pouze 0,568 wattu.

Díky tomu může nepřetržitě létat za přirozeného slunečního svitu (920 wattů na metr čtvereční). Samotný motor potřebuje k provozu pouze 0,14 W. Vrtule dosahuje rychlosti až 15 000 otáček za minutu, uvádí článek.

Omezená doba letu je hlavní výzvou pro široké využití mikroletadel (MAV), zejména těch, která váží méně než 10 gramů. Doba letu těchto letounů však obvykle nepřesahuje 10 minut.

ColumbFly váží pouhé 4 gramy

Potenciálním řešením, jak zlepšit výdrž ultralehkých MAV, je napájení solární energií. Avšak vzhledem k jejich omezené nosnosti a nízké účinnosti poměru vztlaku a výkonu se v předchozích studiích nepodařilo dosáhnout trvalého letu MAV za pomoci solární energie. To se podařilo až nyní expertům z univerzity v Pekingu.

Výzkumníci ve studii uvedli, že během zkušebního letu ColumbFly odstartoval již pouhou sekundu po vystavení solárnímu záření. V současné době může dron létat po dobu jedné hodiny ve výšce 15 centimetrů a nést až 2 gramy malých senzorů nebo ovládacích prvků. I když to nejsou bůhvíjaké hodnoty, tým je optimistický a věří, že konstrukční vylepšení časem zvýší jeho výdrž a nosnost.

Zdroj náhledové fotografie: DOSE Media / Unsplash, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares