Floating City

Číňané ukázali fotky podvodního světa. Jde o utopii bez aut a nejluxusnější místo planety

  • Čína chce udávat trendy
  • Postaví gigantické podvodní město

V Číně vznikne podmořské město, podobné tomu ze slavné počítačové hry Bioshock. A nejde o žádný nápad z říše science fiction, jak se na první pohled může zdát. Zcela nový svět se bude rozkládat na ploše milion metrů čtverečních.


Nepřehlédněte: Budoucnost lidstva? Plovoucí město ve tvaru želvy pojme 60 000 lidí a nevytváří žádný odpad


Bydlení budoucnosti

Vlády po celém světě vyvíjejí strategie, jak svá přímořská města přizpůsobit stoupající hladině moře a změně klimatu. Jedno čínské designérské studio však zašlo ještě mnohem dál – navrhlo největší plovoucí město na světě.

Tvůrci projektu v podstatě stvořili úchvatný izolovaný svět, nacházející se jen několik kilometrů od pevniny. Floating City bude tvořit celá řada modulů propojených jak na hladině, tak pod hladinou moře, kde spojení jednotlivých komplexů zajistí speciální věže a skleněné tunely, podobně jako je tomu ve videohře Bioshock.

Floating City
Zdroj: se souhlasem AT Design Office

Jako ve videohře Bioshock

Záměrem projektantů je, aby město do značné míry bylo soběstačné – nabídne proto rybí farmy i speciální skleníky, ve kterých se bude pěstovat ovoce a zelenina. Navíc nebude produkovat žádný odpad a znečišťovat tak životní prostředí.

Aby obyvatelé nemuseli cestovat na pevninu, součástí podmořského světa budou obchodní centra, kulturní a relaxační zóny, nemocnice, sportoviště a další důležité služby. Projektanti slibují také místa se zelení a plochy pro rekreaci a sport. Chybět nemá ani přístavní terminál pro velké výletní lodě, přístav pro malé jachty nebo dok pro civilní ponorky.

Přestože se může zdát, že rendery, které zveřejnilo studio AT Design Office, jsou naprosté sci-fi. Při bližším pohledu zase tak moc přitažené za vlasy nejsou. Pro stavbu města budoucnosti mají být použity jen ty nejmodernější technologie, podobně jako v případě pozoruhodného mostu o délce pět kilometrů, který spojuje tři čínská města Hongkong, Macao a Ču-chaj.

Vzestup hladiny oceánů

„Návrh odpovídá potřebám dlouhodobé infrastruktury a udržitelného rozvoje a zároveň přináší nové příležitosti pro vzdělávání, rekreaci, zaměstnanost a podnikatelské aktivity, které vytvoří živou, rozmanitou a udržitelnou společnost a ekonomiku,“ píše studio AT Design Office.

Číňané s projektem přichází v době, kdy Maledivy představily své vlastní plány na první plovoucí město na světě v Indickém oceánu. Jeho součástí má být 5 000 plovoucích jednotek, zahrnujících obytné domy, restaurace, obchody i školy, uspořádaných do funkční sítě, která se rozprostírá na 200 hektarech laguny. První nájemníky by mělo plovoucí město přivítat již v roce 2024.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem AT Design Office, zdroj: AT Design Office, The Sun

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Doufám, že tam budou mít vyřešenou bespečnost. Jakákoliv prasklina může zatopit celý neuzavřený prostor. Bude tam muset být mnoho hermeticky oddělených sekcí. A někdo tu hermetičnost bude muset testovat i po několika letech. Pokud bezpečnost nebude na prvním místě, tak dříve nebo pozdějí se z takového města stane masový podvodní hrob.

    Podívejte se jak voda vypláchla metro v Praze za povodní, kvůli tomu, že někdo odfláknul průchodky kabelů.

Comments are closed.