- Přístroje bez potřeby vlastního napájení se obejdou bez baterií, hlásí OPPO
- Navíc jsou extrémně levné na výrobu a mají velmi nízkou spotřebu energie
Zařízení internetu věcí budou v blízké budoucnosti schopna získávat energii přímo ze signálů Bluetooth, Wi-Fi a mobilních sítí, což přinese vynikající vlastnosti, jako jsou menší rozměry, lepší odolnost a nižší náklady. Vyplývá to ze zprávy společnosti Oppo.
Nepřehlédněte: Skládací Oppo Find N na pitevním stole. Jak dopadl v testu odolnosti?
Většina přenosných elektronických zařízení dnes využívá jako zdroj energie baterie. Ačkoli technologie akumulátorů za poslední roky urazila dlouhou cestu, současné baterie stále sužují značné problémy, pokud jde o celkovou velikost, výrobní náklady, životnost, snadnost použití nebo šetrnost k životnímu prostředí.
Levné a bez baterií
Technologie Oppo nazvaná Zero-Power Communication se zbavuje potřeby baterií tím, že k dodávání energie využívá radiofrekvenční energii v okolním prostředí, což umožňuje navrhovat kompaktní, účinná a hlavně levná zařízení. Takové vlastnosti jsou výhodné v průmyslových aplikacích, jako je skladování, logistika a zemědělství, stejně jako v nositelných zařízeních (např. chytrých náramcích nebo hodinkách), zařízeních chytrý domácností a dalších nejmodernějších spotřebitelských aplikacích.
„Technologie Zero-Power Communications nabídne výrobcům elektroniky možnost odstranit ze svých výrobků baterie, a tím snížit náklady i dopad na životní prostředí. Zero-Power Communications je proto jednou z našich hlavních oblastí, na kterou se zaměřujeme při přechodu na generaci B5G/6G,“ řekl Henry Tang, hlavní vědecký pracovník společnosti OPPO pro 5G.
Zero-Power Communications už se testuje
Pasivní komunikační technologie sice už dnes existuje v technologii radiofrekvenční identifikace (RFID), ale současná technologie trpí problémy, jako jsou krátké komunikační vzdálenosti, nízká účinnost a malá kapacita systému.
Na rozdíl od RFID mohou zařízení bez vlastního napájení na bázi Zero-Power Communications využívat jako zdroj energie okolní rádiové signály vysílané ze zdrojů, jako jsou televizní a rozhlasové věže, základnové stanice mobilních sítí a přístupové body Wi-Fi sítí. Po získání energie ze stávajících rádiových vln může zařízení modulovat okolní rádiové signály svými vlastními informacemi a vysílat tyto signály směrem ven, v procesu známém jako zpětná komunikace.
OPPO není žádný nazdárek
Čínská společnost již úspěšně vybudovala vlastní systém typu Zero-Power Communication a prokázala jeho funkčnost. Nyní se chce zaměřit na to, aby se tento standard co nejrychleji adaptoval a v budoucnu na něj přešlo co nejvíce výrobců.
V současné době působí OPPO ve více než 50 zemích světa a má šest výzkumných ústavů, sedm výzkumných a vývojových center a mezinárodní designové centrum v Londýně.
Zdroj náhledové fotografie: Onur Binay / Unsplash
OMG…