- Hrozba z vesmíru může mít mnoho podob, vědí Číňané
- Může být velká třeba jako pět fotbalových hřišť nebo mrakodrap
Projekt China Fuyan vede Pekingský technologický institut a jeho cílem je zaměřit se na asteroidy vzdálené až 150 milionů kilometrů od Země. Pozorování a sledování těchto objektů by mělo umožnit určit, do jaké míry ohrožují naši planetu. První dvě antény již byly rozmístěny v Čchung-čchingu a jejich provoz by měl začít v září.
Nepřehlédněte: Další záhada na Marsu? Rover NASA Perseverance vyfotil něco, co vypadá jako zamotaný rybářský vlasec
Lidstvo může zahubit velký asteroid
Antén, které budou vysílat signály do hlubokého vesmíru pro snímkování a sledování asteroidů a označovat kosmické balvany, které představují hrozbu pro život na Zemi, bude více než dvacet a průměr každé z nich by měl být od 25 do 30 metrů.
Pokud budeme věřit zprávám objevujícím se v čínských médiích, má se jednat o nejrozsáhlejší systém tohoto typu na světě. Zatím v této věci bohužel ale nejsou známy žádné technické podrobnosti, například v podobě údajů o vlnové délce, na které mají antény fungovat.
China to fire radio signals at asteroids to rate how dangerous they are https://t.co/FQMJsAub8k
— The Sun Tech (@TheSunTech) July 18, 2022
Ochrana planety Země
Long Teng z Pekingského technologického institutu říká, že až bude projekt dokončen, bude sloužit k obraně Země a nabídne schopnost detekovat všechny potenciální hrozby přicházející z vesmíru. Výzkum by měl také vědcům poskytnout informace o formování asteroidů, a dokonce sledovat satelity a vesmírný odpad na oběžné dráze.
V dubnu Čínská národní kosmická agentura oznámila, že pracuje na plánu planetární obrany, který by zahrnoval sledování objektů v blízkosti Země a také na speciálním systému pro změnu trajektorie asteroidů. Vzhledem k tomu, kolikrát naše planeta zažila problémy s dopady kosmických hornin, nejsou snahy světových vesmírných agentur čelit náhodným srážkám vůbec od věci.
Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Chip, The Sun