- Čína vybuduje nejvyšší větrnou turbínu na světě
- Bez problémů zaopatří až 40 tisíc domácností
Čím větší je větrná turbína, tím efektivnějším nástrojem k výrobě energie se stává. Rozměry, kterých některé z nich dosahují, jsou vskutku impozantní. Například čínská společnost CSSC Haizhuang nyní oznámila, že staví gigantickou větrnou turbínu, která bude větší než Haliade-X od společnosti GE a V236 od Vestas Wind Systems.
Nepřehlédněte: Konec drahé elektřiny? Tento revoluční vynález z USA nás možná přiblíží světu bez vysokých účtů
Rekordní turbína H260-18MW
Obří větrná turbína s označením H260-18MW bude 18megawattovým, 260 metrů dlouhým monstrem, které bude schopné zásobovat elektrickou energií až 40 tisíc čínských domácností, píše server Interesting Engineering.
Tato nová turbína je větší než turbíny jiných čínských společností, například těch od China Three Gorges, Goldwind nebo MingYang. Je také výkonnější než současné typy předních západních společností Siemens Gamesa, Vestas a General Electric.
Už na papíře jsou rozměry H260-18MW ohromující a vlastně i bezkonkurenční. Lopatky SuperBlade+ měří 128 metrů, jsou tedy delší než fotbalové hřiště a navíc disponují regulací sklonu snižující zátěž. Průměr „větrníku“ dosahuje 260 metrů a plocha, na které lopatky rotují, má 53 000 čtverečních metrů – to odpovídá ploše sedmi fotbalových hřišť.
Energie pro 40 000 domácností
Turbína není impozantní jen svou velikostí, ale i špičkovou technologickou výbavou. Má využívat „holografický snímací systém“ pro celkové snížení zátěže a technologii řízení pro proměnný sklon a točivý moment.
Podporována bude také „vícezdrojovým online monitorováním“, které snižuje třepetání lopatek, neboli míru aeroelastické nestability způsobené kombinací vibrací a rozložení tlaku na lopatkách – a to až o deset procent.
Při provozu na maximální výkon bude schopna vyrábět 44,8 kWh elektřiny při každé otáčce. A impozantní výkon potvrzuje i další údaj – jediná turbína vygeneruje dostatek energie pro napájení 40 tisíc čínských domácností.
Zdroj náhledové fotografie: Sander Weeteling / Unsplash, zdroj: Interesting Engineering
Jedná se o dosud největší větrnou elektrárnu na světě.Svými rozměry a výkonem je snad k nepřekonání,jenomže čínští inženýři neustále udivuji celý technický svět a to nejen v tomto oboru.Čína je už nyní technicky nepřekonatelná a stále
udivuje dalšími “zázraky”.
Souhlasím, podobných článků bude více a více. Je to prostě realita, Čína plánuje strategicky na 50 let dopředu, u nás je to od vlády ke vládě….
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-technologie-cina-ujela-svetu-prvni-obri-baterie-bez-lithia-ma-energii-pro-200-tisic-lidi-221931
Vládo, ať vás ani nenapadne koupit něco podobného od Číňanů.
Ohrozili byste naši státní bezpečnost a to si přeci nepřejeme, že?
Tak Krátký, a tak hloupý… :-).
vse co mate doma cinske vyhodit do odpadu a pak napsite co vam doma zustalo 😀
Až někdo vyčmuchá, že tyhle větrníky mixují se vzduchem tak, že to narušuje proudění v atmosféře, a přispívá to ke změnám klimatu, tak se stane co ?
Když jste jako dítě foukal do větrníku, tak se za ním proudění změnilo? Asi ne, co? To není ventilátor, žádné proudění to nezpůsobuje, vy inženýre. Vyrobenou energii to pouze odebere ze sílu větru. Ano, velké pole větrníků může zmenšit sílu proudění, ale to by jich musely být na jednom místě tisíce. Zkuste občas přemýšlet, je to fajn.
Když tomu nerozumíš, tak nepiš. Samozřejmě jsou za vrtulí stametrové pulzující úplavy
Jistě, že způsobuje! Proč to asi letadlama oblítáváme? Sedněte si treba do Cessny, nebo UL, řekněte pilotovi, ať letí kolem větráku…vysměje se vám…protože ten vzduch za vrtulí je v takovém bordelu,že se vám ani nezdá, je schopné to poslat dolů klidně čmeláka…
Alespoň ty titulky pište pořádně.
Čína vybuduje nejvyšší větrnou turbínu na světě. A co toto?
https://www.fonetech.cz/v-dansku-vyrostla-nejvykonnejsi-vetrna-turbina-na-svete-je-trikrat-vyssi-nez-socha-svobody/
Až si to přečtete pane Bartoši, tak mi dejte prosím vědět, která je teda ta vyšší. Jestli je 260m víc než 280….a proč je v obou článcích použitá stejná fotografie. Dík Preisler 606396983
Já jen, že na závětrné straně hor bývá málo srážek = sucho anebo i pouště. Co to udělá, když soudruzi z německa postaví hradbu proti západním = atlantickým větrům, přinášejícím vláhu do střední EU nikdo neví. Stačí naše 800m vysoké Krušné hory. Za nimi je srážkový stín a dost sucho. Vodjaktěživa. Aby jsme ty vétrníky nemuseli kvůli tomuto bourat. Je to fyzika. Energie větru / fronty od které se odečte energie “ukradená” vrtulemi. Lehký výpočet !!
No, zas tak snadný výpočet to asi nebude když Vám není jasný řadový rozdíl mezi energií větru a tím co si z toho taková vrtule dokáže vzít.
Na papíře to vypadá skvěle. A co když nebude foukat vítr? Co pak? A kdo bude platit zálohy?
Kolik energie „pro celé město“ ten nesmysl vyrábí, když právě nefouká? Soudruzi v Číně nejspíš v pětiletce naplánovali, že energetické nároky města za bezvětří budou nulové. Pak je najednou výroba „energie pro celé město“ mnohem snazší, při takovém „chytrém“ plánovaní.
Celá průmyslová revoluce a moderní civilizace je založená na postupném odbourávání závislosti (lidské činnosti) na živlech, počasí, podnebí, ročním období i denní době. Nespolehlivé zdroje energie jsou iracionální krok zpět k závislosti na neovlivnitelném.
Kdyby tak šlo alespoň o novou technologii, která by měla potenciál… Jenže kdepak; větrné mlýny už tu jsou minimálně 700 let a měly spoustu příležitostí pohánět průmyslovou revoluci (místo uhlí). Že se takových příležitostí nechopily (a nikdy nechopí), to není náhoda; je to prostý a jednoduchý důsledek (nebo diktát, chcete-li) fyzikálních zákonů. Kde není (energetická hustota), tam ani čert (vydatnou a spolehlivou energii) nebere.