- Číňané postavili výkonnou větrnou turbínu
- Pracovníkům její stavba zabrala jen desítky hodin
Čína je v posledních letech všeobecně známá jako největší investor do domácího sektoru obnovitelných zdrojů energie. Tlak k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2060 přitahuje stále větší pozornost země k větrné energii. Potvrzením je oznámení čínského koncernu Goldwind, jenž uvedl, že svou větrnou turbínu o výkonu 14,3 megawattu (MW) nainstaloval na moři za „pouhých 30 hodin“.
Nepřehlédněte: iPhone 15 přijde o ikonický prvek. Apple si to nerozmyslel, tady je důkaz!
Stavba turbíny zabrala 30 hodin
Zástupci Goldwind říkají, že se firmě podařilo neuvěřitelně rychle nainstalovat větrnou turbínu GWH252-14,3 MW, a to především díky zdokonalení montážního a instalačního procesu.
Společnost v příspěvku na sociálních sítích vysvětlila: „Díky strategiím, jako je předmontáž rotoru, modulární konstrukce nebo zlepšené podmínky pro odpojení těžké techniky, mohla společnost Goldwind urychlit zvedání (dílů) o 26 hodin, čímž se celková efektivita zvýšila o 40 %!“
Turbína o výkonu 14,3 MW je postavena na větrné farmě Zhangpu Liuao Phase 2 na moři v jihovýchodní provincii Fujian, kde ji zkompletovala státní energetická společnost China Three Gorges (CTG).
Výkonná větrná farma
Jen o několik měsíců dříve CTG dokončila ve stejné oblasti instalaci největší větrné turbíny na světě. Výstavba kolosu o výkonu 16 MW zabrala inženýrům pouhé tři dny, přičemž již po pár dnech turbína běžela na plný výkon a úspěšně také odolala extrémnímu tajfunu Doksuri.
Větrná farma na moři Zhangpu Liuao Phase 2 o výkonu 400 MW bude schopna vyrobit přibližně 1,6 TWh elektřiny ročně. Podle údajů společnosti CTG může snížit emise o přibližně 1,36 milionu tun ročně.
Zdroj náhledové fotografie: Nicholas Doherty / Unsplash, zdroj: Electrec