Čína, reaktor, Tokamak HL-2M

Čína rozsvítila umělé Slunce, které je pětkrát žhavější než skutečné. Je lidstvo blízko neomezenému zdroje energie?

  • Umělé Slunce vytvořené v Číně se znovu překonalo
  • Teplotu o hodnotě desítek milionů stupňů Celsia vyzařovalo 7 minut

Čínským vědcům se ve fúzním reaktoru podařilo po rekordní dobu udržet plazmu o teplotě přes 70 milionů stupňů Celsia. Informoval o tom server EurasianTimes a další média.


Nepřehlédněte: Tajemné signály z vesmíru. Vědci zachytili dalších 25 opakujících se volání


Tokamak je cestou k čisté fúzní energii

V Číně provedli nový test tokamaku – jaderného fúzního reaktoru EAST. Pokud jste o něm nikdy neslyšeli, jedná se o zařízení, ve kterém vědci zkoumají jadernou fúzi jako možný zdroj energie, jenž by v budoucnu mohl nahradit nejen fosilní zdroje, ale díky své efektivitě také dnešní obnovitelné zdroje energie.

Během posledního pokusu se Číňanům podařilo ve východočínském městě Che-fej vyrobit a udržet plazmu po dobu 403 sekund, čímž překonali svůj vlastní předchozí rekord 101 sekund z roku 2017, uvádí CGTN.

Energie, elektřina
Zdroj: Solen Feyissa / Unsplash

Umělé Slunce nemusí být jen sen

Termonukleární fúze je mnohými odborníky považována za ideální zdroj energie. Vytváří zanedbatelné znečištění, méně radioaktivního odpadu než štěpení a je přitom také mnohem méně nebezpečná.

Navzdory desetiletím výzkumu si ale lidstvo bude muset ještě chvíli počkat, než se umělé Slunce, které potenciálně ukončí závislost světa na fosilních palivech a pomůže zvrátit globální oteplování, stane realitou.

Fúzní reaktory fungují tak, že vodík se vaří do plazmatu, což je stav tak žhavý, že v něm nemohou existovat ani atomy, a rozbíjí se v něm protony za vzniku jader helia.

Při fúzi se uvolňuje čtyřikrát více energie na hmotnost paliva než při jaderném štěpení – štěpení těžkých atomů, jako je uran, a čtyřmilionkrát více energie než při spalování fosilních paliv.

V čem spočívají výhody jaderné fúze? Reaktory replikují fyziku skutečného Slunce a vytvářejí obrovské množství energie. Pro tento proces však nejsou potřebná fosilní paliva a na rozdíl od procesu jaderného štěpení neprodukuje žádný nebezpečný odpad.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Southwestern Institute of Physics, zdroj: EurasianTimes

Total
0
Shares