Teleskop Jamese Webba

Čína připravuje vlastní vesmírný superteleskop, který bude lepší než ten od NASA. Chce v hlubokém vesmíru najít novou Zemi

  • Vesmírné závody jsou v plném proudu
  • Čína buduje vlastní supermoderní teleskop

Z každého nového snímku z vesmírného teleskopu Jamese Webba agentury NASA jsou astronomové a vědci nadšení a hovoří o tom, že JWST změnil způsob, jakým vidíme vesmír. Číňané ale mají pochopitelně také vysoké ambice, podobně jako Američané a Rusové. Delší dobu již operují na Měsíci a Marsu. A s Rusy dokonce plánují na Měsíci vybudovat lidskou kolonii. Jejich plány však sahají mnohem dál: jako první chtějí objevit planetu jako je naše vlastní Země, samozřejmě někde ve vzdálených slunečních soustavách.


Nepřehlédněte: Samsung One UI 6: Tady je exkluzivní seznam telefonů, které dostanou novou nadstavbu a Android 14


Supermoderní teleskop z Číny

Vědci podporovaní čínskou vládou budou prohledávat hluboký vesmír a hledat exoplanety obíhající kolem hvězdy, jako je naše Slunce. K tomu, aby našli nový obyvatelný svět, jim pomůže budoucí vesmírný teleskop Sün-tchien (v překladu „Prohlídka nebes“), který by měl na oběžnou dráhu zamířit v roce 2024. Číňané neskromně uvádí, že bude lepší, než dosavadní teleskopy od NASA – Hubbleův dalekohled a dalekohled Jamese Webba (JWST).

Čínský Hubble

Podle dřívějších informací má být Sün-tchien (je znám také jako Xuntian nebo Čínský vesmírný teleskop (CSST)) vybaven dvoumetrovým primárním zrcadlem, čímž se téměř vyrovná Hubbleovu vesmírnému teleskopu, který má zrcadlo o průměru 2,4 metru.

Na rozdíl od Hubbleova teleskopu ale Sün-tchien nabídne optiku s 300krát větším zorným polem, což vědcům umožní pozorovat až 40 procent oblohy během deseti let. Vesmír bude teleskop snímat senzorem s rozlišením 2,5 miliardy pixelů.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Sun

Total
0
Shares