- Čína představila kvantový počítač Tianyan-504 s rekordními 504 qubity.
- Klíčovým prvkem výpočetního systému je čip Xiaohong, který posouvá hranice výpočetní přesnosti a efektivity.
- Navázat na Čínu se pokusí příští rok firma IBM s novým počítačem Condor.
Kvantové počítače představují další krok – co krok, spíše skok – ve vývoji výpočetních technologií. Výraznou měrou se na tom podílí Čína, která aktuálně představila nový typ supravodivého kvantového počítače s čipem Xiaohong (v překladu malý červený), který je postavený na 504 kvantových bitech.
Nepřehlédněte: Průlom v kvantové komunikaci? Vědci budují internetovou síť budoucnosti pro přenos dat
Čína inovuje, jak to jen jde
Nový čínský kvantový počítač vznikl ve spolupráci mezi China Telecom Quantum Group (CTQG), Centrem pro kvantové informace a fyziku pod Čínskou akademií věd a společností QuantumCTek z provincie An-chuej.
Podle zpráv zahraničních médií bude Tianyan-504 integrován do kvantové cloudové platformy Tianyan, která byla spuštěna v listopadu 2023 a již zaznamenala přes 12 milionů návštěv z více než 50 zemí. Tato platforma umožňuje globální přístup ke kvantovým výpočtům a urychluje výzkum v různých oborech – ať už jde o farmacii, datovou analýzu nebo kyberbezpečnost.
Nový kvantový čip a měřicí systémy
Významným milníkem je vývoj supravodivého čipu Xiaohong s 504 qubity, na jehož základu je počítač Tianyan-504 postaven. Jak uvádí vědci z Centra pro kvantové informace a fyziku, efektivita těchto procesorů určuje celkové schopnosti kvantových počítačů. Čip Xiaohong se výkonově vyrovná mezinárodním platformám, jako je IBM, pokud jde o životnost qubitů, přesnost operací a hloubku kvantových obvodů.
Co chystá konkurence?
Když už je řeč o IBM, jejich aktuálně nejvýkonnější kvantový počítač Osprey představený v roce 2022 pracuje se supravodivým čipem o výkonu 433 qubitů. V příštím roce se očekává, že IBM představí nový počítač Condor s 1 121 kvantových bitů.
Samotný počet qubitů ale není vždy určující. Na ploše celého stroje je důležité i propojení (tzv. topologie qubitů), optimalizace algoritmů a metrika Quantum Volume (QV), která určuje celkovou použitelnost počtu qubitů. Počítač s 1 000 qubity, ale vysokou chybovostí, tak může být méně „výkonný“ než kvantový počítač s 50 qubity.
Zdroj náhledové fotografie: Mohamed_hassan / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering, IBM
Počet qubitů není tak podstatný, jako jejich chybovost. Ta je zatím hodně velká. Také ten jejich výjimečný výpočetní výkon se týká jen velmi úzké skupiny výpočtů.