Čína předběhla svět. Pomocí kvantového satelitu poslala obrázek na druhý konec světa 

  • Číňané hlásí další nesmírný úspěch.
  • Týká se kvantové komunikace pomocí satelitu.

Pokud jde o kvantovou teleportaci a kvantovou komunikaci, tak svět poslední dobou sotva stíhá sledovat průlomové úspěchy Číny. Mají na kontě jeden v dobrém smyslu revoluční počin za druhým.


Nepřehlédněte: Čína předběhla svět. Její nová špionážní kamera přečte milimetrové detaily na vzdálenost 100 kilometrů


Kvantový satelit Jinan-1

Číňané dosáhli dalšího pozoruhodného úspěchu, když navázali úspěšné satelitní spojení s Jihoafrickou republikou pomocí kvantového satelitu Jinan-1. Podle mnohých expertů představuje kvantová komunikace budoucnost s mnohem vyšší mírou zabezpečení.

Mezikontinentální kvantová komunikace se uskutečnila na úctyhodnou vzdálenost 12 900 kilometrů. Na tuto vzdálenost byly vyslány pulzy laseru, které kódovaly dva různé obrázky: První zobrazoval Velkou čínskou zeď, druhý pak kampus Stellenboschovy univerzity v Jihoafrické republice. To vše za pomoci kvantových klíčů generovaných v reálném čase. Základem úspěšného testu byla podle médií technologie QKD (Quantum Key Distribution) poskytující vysokorychlostní bezpečné šifrování. Zjednodušeně řečeno, QKD distribuuje náhodné klíče, s nimiž pak účastníci komunikace pokračují v šifrování.

Velká výhoda kvantové komunikace spočívá v tom, že jakýkoli pokus o manipulaci s odesílanou zprávou pozná odesílatel i příjemce. To může být do budoucna lákavé jak pro bežné uživatele, tak pro banky, výzkumné ústavy a státní instituce. Ty již šifrování QKD používají, zatím však pouze v rámci optické komunikace. Pomocí kvantových satelitů lze komunikovat po celém světě, rychleji a s mnohem nižším rizikem, vysvětluje server Nature.

Pozemská observatoř
Pozemská observatoř | foto: Grok (AI)

Najdou USA a Rusko na čínský úspěch odpověď?

Předchozí čínský rekord v bezdrátové komunikaci založené na kvantovém šifrování byl proveden satelitem Mocius (anglicky Micius), podle dávného konfuciánského filosofa, na vzdálenost 7 600 kilometrů. První oficiální kvantová videokonference, se odehrála na značnou geografickou vzdálenost, mezi Pekingem a Vídní. To je téměř 7 500 kilometrů.

Nejnovější čínský test jde mnohem dál, protože satelit nové generace Jinan-1 je mnohonásobně lehčí a o polovinu levnější. Úspěchy, které si Čína v poslední době připisuje, připravují půdu pro rozvoj satelitní kvantové sítě v této asijské zemi. Za dva roky plánuje telekomunikační společnost China Telecom vypustit na oběžnou dráhu čtyři satelity schopné přenášet informace kvantovou technologií. Pozadu však nechtějí zůstat ani Spojené státy nebo Rusko, obě země chystají vlastní alternativy. 

Kvantové satelity mohou efektivně propojit vzdálená místa na zemském povrchu, protože při komunikaci přes satelit procházejí entanglované fotony prakticky prázdným prostorem a mají to tím pádem snazší.

Zdroj náhledové fotografie: foto: Grok (AI) , zdroj: Nature

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..