tokamak, WEST

Čína postavila vědecký zázrak. Umělé Slunce může lidstvu odemknout neomezený zdroj čisté energie

  • V Číně spustili přelomový fúzní reaktor.
  • Inspirovali se u Slunce.

V Číně zprovoznili první plně vysokoteplotní supravodivý tokamak na světě s označením HH70. Vědci v něm budou zkoumat jadernou fúzi jako možný zdroj energie, jenž by v budoucnu mohl nahradit nejen fosilní zdroje, ale díky své efektivitě také dnešní obnovitelné zdroje energie.


Nepřehlédněte: Japonci odemykají neomezený zdroj energie. Z 1 gramu paliva jí vyrobí tolik, co 8 tun ropy


Čína rozsvítila umělé Slunce

Fúzní reaktory fungují tak, že vodík se vaří do plazmatu, což je stav tak žhavý, že v něm nemohou existovat ani atomy, a rozbíjí se v něm protony za vzniku jader helia. Při fúzi se uvolňuje čtyřikrát více energie na hmotnost paliva než při jaderném štěpení – štěpení těžkých atomů, jako je uran, a čtyřmilionkrát více energie než při spalování fosilních paliv.

Tokamaky jsou však konvenčně velká zařízení a jejich stavba je nákladná. Podle informací čínských médií je nový HH70 mnohem menší a levnější, než všechny jeho dosavadní protějšky, protože využívá magnetický systém společnosti Energy Singularity vyrobený z vysokoteplotního supravodivého materiálu (HTS), obecně známého jako REBCO (zkratka pro oxid měďnatý, oxid barynatý a oxidy vzácných zemin).

Zástupci Energy navíc tvrdí, že tento materiál umožňuje vyrábět tokamaky o objemu pouhých dvou procent objemu běžných tokamaků.

reaktor
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Tokamak je cestou k čisté fúzní energii

Výkonnost fúzních reaktorů se měří pomocí hodnoty Q, což je poměr energie vygenerované reakcí a vstupní energie potřebné k udržení termonukleární reakce. V současné době je nejvyšší hodnota Q získaná z tokamaku 1,53. Cílem Číny je vybudovat reaktory s hodnotou Q 10.

V nedávné publikaci Mezinárodní energetické agentury o globálních energetických projekcích a analýzách zaznělo, že pokud fosilní paliva jako ropa, zemní plyn a uhlí postupně opustí světový trh, bude lidstvo do roku 2050 čelit více než 10% nedostatku energie. 

I proto chce společnost Energy Singularity do roku 2027 postavit tokamak nové generace, který položí základy pro komerčně životaschopné získávání energie z jaderné fúze.

Udržet zahřátou plazmu na místě dostatečně dlouho, aby mohlo dojít k jaderné fúzi, je však náročný proces. Sovětský vědec Natan Javlinskij navrhl první tokamak již v roce 1958, ale nikomu se dosud nepodařilo vytvořit reaktor, který by byl schopen vydat více energie, než přijme.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem CEA-IRFM, zdroj: Interesting Engineering, NextBigFuture

Total
0
Shares
15 komentářů
  1. „do plazmatu, což je stav tak žhavý, že v něm nemohou existovat ani atomy,“
    Pokud mě paměť neklame, tak jsme se kdysi na základní škole v hodinách fyziky učili, že existují 4 základní stavy plazmatu, a že ve dvou z nich atomy existují.

    „bude lidstvo do roku 2050 čelit více než 10% nedostatku energie.“
    Co je 10procentní nedostatek energie?

    1. BeO je oxid beryllnatý. “protony se rozbíjí za vzniku helia” je divné, v češtině bych napsal že se slučují. Ano, oni do sebe narazí, pak se ale “spojí” a přemění se rozpadem na jinou částici za vzniku těžšího jádra. Rozbíjí zní jakoby se měli přeměnit na nějaké lehčí volné částice.

      1. Nezní. Rozbíjení znamená dělení na menší části pouze v běžných měřítkách, ale v mikrosvětě je naprosto běžné, že po rozbití částice vzniknou částice, které jsou dohromady větší, těžší.

  2. “Nikomu se nepodařilo postavit tokamat který vydá více energie než přijme” “poměr mezi vydanou a spotřebovanou energií je 1,53”
    “Rozbíjí se v něm protony za vzniku jader helia”

  3. Abych těmto růžovým lejnům mohl věřit, by nesměl být ten úchylný svět v moci ďábla. A vidí to jen málo kdo, neuvěřitelné, přitom je to jak pěst na oko… Už tady byly celé řady, nejrůznějších převratných technologií, s potenciálem osvobodit lidstvo.. víme jak tito lidé dopadli. Pfuj..

  4. Cituji: Fúzní reaktory fungují tak, že vodík se vaří do plazmatu, což je stav tak žhavý, že v něm nemohou existovat ani atomy, a rozbíjí se v něm protony za vzniku jader helia.
    Tak tahle věta mě dostala. Jako básnická nadsázka by to u mě taky neprošlo. Má autor alaspoň elementární znalost o tom, co to je jaderná fúze?

    1. Je to takový recept na bramboračku. Přidáme vodík do kastrůlku z vysokoteplotního supravodiče a vaříme do plazmatu. Zamícháme a přidáme helium. Povaříme a bramboračka je hotová.

  5. Zpočátku to byl článek plný chvály na čínské vědecké úspěchy, a poté, jako by si autor uvědomil, jakým by mohl čelit následkům, celkem vše úspěšně zahrál do autu…

    1. Taky že asi není co oslavovat. Podle článku (i když je dost nejasný), jen postavili trochu jiný fůzní reaktor, ale fúzní reakci se jim v něm (zatím) spustit nepodařilo. A jestli se jim to kdy podaří, není vůbec jisté.

  6. Když se nikomu nepodařilo dostat více energie, než do toho vložili, jak může být nejvyššís dosažený energetický poměr Q = 1,53?

  7. Proč je vlastně komunistická Čína tak úspěšná? Bude její politický model nutné zavést i jinde ve světě? (všichni přece chceme mít to, co mají u sousedů, pokud to má hezčí obal nebo je to výkonnější)

  8. To už soudruzi v eS eS eS eR toto zvládli před 50 lety na výzkumné úrovni. A kdybychom jim neházeli klacky pod nohy, tak to měli zmáknuto až do funkční elektrárny už v devadesátkách max. (takový byl plán) …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..