reaktor

Čína posouvá hranice hypergravitace. Nejvýkonnější centrifuga na světě „stlačuje“ čas a prostor

  • Čína otevřela nejvýkonnější hypergravitární výzkumné zařízení světa.
  • Speciální centrifuga umožňuje simulovat sílu 1900× větší než zemská gravitace.
  • Vědci díky tomu mohou zkoumat vliv gravitace na planetu ve zrychlené simulaci.

Vědci v čínském městě Chang-čou dokončili unikátní pokus vytvořit masivní hybnou sílu, zhruba 1 900× větší než je gravitace planety Země. K čemu jim taková technologie bude? Chtějí pomocí ní zkoumat možnost k vytvoření umělé gravitace.


Nepřehlédněte: Čínské letadlo, nebo syn Concordu? Souboj o nejrychlejší letoun je v plném proudu


Gigantická centrifuga v Číně

Čína oznámila, že bylo dokončeno unikátní vědecké zařízení Centrifugal Hypergravity and Interdisciplinary Experiment Facility (CHIEF). Toto centrum zahrnuje nejvýkonnější hypergravitární centrifugu na světě, schopnou vytvořit sílu až 1900× větší než zemská gravitace.

Projekt, který stál přibližně 2 miliardy jüanů (276,5 milionu dolarů), byl schválen v roce 2018 a jeho výstavba začala o dva roky později. Centrifuga funguje na principu rychle rotujícího ramena, které simuluje extrémní gravitační podmínky. Vědci zde mohou zkoumat například vliv záplav na přehrady, modelovat seizmické jevy nebo testovat materiály pro kosmické lodě.

„Projekt je rozsáhlým vědeckým experimentálním zařízením spojujícím hypergravitaci s extrémním prostředím. Je označován za revoluční technické zařízení. Využívá časovou a prostorovou kompresi i zrychlenou fázovou separaci, aby posunulo vědecký výzkum na novou úroveň,“ stojí ve vyjádření vědců z CHIEF.

Síla 1900× větší než gravitace

Technologie umožňuje „zrychlit čas“, což znamená, že procesy, které by v přírodě trvaly tisíce let, lze studovat během několika hodin. Například transport znečišťujících látek nebo opotřebení staveb lze v této centrifuze modelovat mnohem rychleji a bezpečněji.

Zařízení má také velký potenciál pro kosmický výzkum. Umělá gravitace by mohla pomoci astronautům během dlouhých cest, například na Mars. Navíc centrum podporuje výzkum hlubinného inženýrství nebo studium geologických procesů, což může přispět k lepšímu pochopení naší planety i dalších světů.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Interesting Engineering, Ehangzhou

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..