- V Číně mohou slavit.
- Objevili totiž neomezený zdroj energie.
Čína má více thoria, než se dosud předpokládalo, píše server South China Morning Post. Tento prvek dokáže vyrobit dvěstěkrát více energie než uran a má oproti němu řadu výhod. Thoriové reaktory totiž neprodukují téměř žádný radioaktivní odpad a nevyžadují chlazení vodou, což jsou obrovské výhody pro životní prostředí.
Nepřehlédněte: Levnější než v Lidlu? Obrovská čtyřdveřová lednice Xiaomi stojí jen 11 000 korun
Zdroj nekonečné energie
Čínští nalezli v těžebním komplexu Bayan Obo ve Vnitřním Mongolsku až 1 000 000 tun thoria v hodnotě 178 000 000 000 dolarů. Cena tohoto prvku však není ani tak v penězích, jako v tom, že se o něm hovoří jako o alternativě k dominantním fosilním palivům, protože se využívá při jaderném štěpení.
Na rozdíl od uranu 232 není thorium štěpný materiál, ale může se na něj přeměnit při detonaci neutronů, což z něj činí mimořádně životaschopné palivo. Ve srovnání s uranem 232 je thorium také mnohem bezpečnějším zdrojem jaderné energie, protože jeho odpad se stává bezpečným již po „stovkách“ let na rozdíl od „tisíců“ let u uranu.
Vědec Fan Honghai v rozhovoru pro čínská média řekl: „Tyto zdroje zůstávají zcela nedotčené. Již více než sto let vedou národy války o fosilní paliva. Ale ukazuje se, že nevyčerpatelný zdroj energie leží přímo pod našima nohama.“
V čem spočívají rizika?
Nový nález thoria je jistě skvělou zprávou, ale vědci musí zvážit mnoho faktorů, včetně způsobu, jakým ho plánují získat. K těžbě je zapotřebí spousta kyseliny a energie, což rozhodně není snadné a už vůbec ne bez rizik. Pokud se však vědcům podaří všechny překážky překonat, mohlo by thorium Čínu napájet po dobu 60 000 let.
Asijská velmoc investuje v posledních letech mohutně do nových technologií a přináší to výsledky. Cílem země je zbavit se do roku 2035 závislosti na fosilních palivech a všechny nové projekty, jako jsou například gigantické solární farmy, mořské elektrárny nebo umělá Slunce (tokamaky), by mohly hrát klíčovou roli pro jeho dosažení. Nový objev však může všechny dosavadní snahy snadno překonat.
Zdroj náhledové fotografie: Grok (AI), zdroj: SCMP
Pokud by se podařilo vymyslet a sestrojit tzv. Tokamak, mohlo by thorium klidně zůstat i nadále v zemi.
S thoriem jsou cíli mnohem blíž než s tokamakem.
Spíš by to byl mezi stupeň mezi klasickým štěpným bez Uranu a přechodu na slučování v tokamaku. Je sice pravda, že úspěchy se zažehnutím jsou, ale rentabilita bude ještě dlouhý běh. A ITER to a ani Nás, nezachrání. Otázkou je, zda se dokáže udržet výstavba s výzkumem. Protože stavět novou elektrárnu deset let a v té době být s funkčním vývojem zas někde jinde, bude asi tvrdý fakt.
Tady nebude nikdo za 60let,lidi se budou mlátit pro kus žrádla .
Mě teda přijde mnohem zajímavější objev že nekonečno je 60000, to je pro mě třeba úplná novinka…