- Tohle může změnit pravidla hry.
- Nová paměť POX nemá žádnou konkurenci.
Čínští vědci znovu utíkají světu, když v laboratořích vytvořili paměťové médium nové generace. Čip, známý jako PoX, dokáže zapisovat data za pouhých 400 pikosekund. Pro lepší představu, to je asi 25 miliard operací za sekundu. Nebo jinak, je asi 10 000krát rychlejší než paměti, které dnes najdeme v běžném počítači.
Nepřehlédněte: Čína objevila nekonečný zdroj energie! Zemi může napájet po dobu 60 000 let
Po čertech rychlá paměť
Tradiční typy pamětí DRAM a SRAM jsou rychlé, ale také ztrácejí data, jakmile dojde k výpadku napájení. Paměti typu flash naproti tomu skvěle uchovávají data, i když vám dodavatel vypne proud. Pro umělou inteligenci a datově náročné aplikace jsou však příliš pomalé, nedostačující.
Právě zde přichází na scénu nová čínská paměť PoX, která místo tradičního křemíku využívá dvourozměrný grafen. „Superúčinný, balistický přenos náboje v grafenu umožňuje tzv. superinjekci, která paměťovou buňku zaplaví nábojem mnohem rychleji než dříve,“ uvádí vědci v článku, který otiskl server Nature.
Čína diktuje tempo
To, co dělá paměť PoX skutečně převratnou, je její nevolatilní povaha. Pamatuje si data, aniž by potřebovala napájení, což by mohlo snížit spotřebu energie ve všech zařízeních od serverů s umělou inteligencí až po chytré telefony.
Představte si novou třídu okamžitě startujících smartphonů a přístrojů pro umělou inteligenci (AI) bez objemných, energeticky náročných pamětí, s nimiž se dnes běžně setkáváme.
Číňané zatím nezveřejnili informace o dlouhodobém výkonu, výdrži nebo masové výrobě POX. Nebudeme ale nijak přehánět, když napíšeme, že její potenciál se jeví jako obrovský. Pokud se ji podaří produkovat ve velkém měřítku, mohla by otřást vším od spotřební elektroniky až po vojenské systémy.
Zdroj náhledové fotografie: Grok (AI), zdroj: Nature