NASA

Čína měla na oběžné dráze Země otáčející se vesmírné plavidlo. Komunikovalo s neidentifikovaným objektem

  • Čína zase všem zamotala hlavu.
  • Na oběžné dráze měla experimentální plavidlo.
  • A s ním i jeden neznámý objekt.

Po více než osmi měsících ve vesmíru přistála zpět na Zemi čínská experimentální opakovaně použitelná kosmická loď. Účel plavidla zatím zůstává neznámý. Odborníci si nejsou jistí tím, proč ho Čína do vesmíru vyslala ani co na orbitě pozorovalo.


Nepřehlédněte: Číňané vyrobili materiál, který má mimořádné vlastnosti. Mohl by se objevit v letadlech měnících tvar


Čínské vesmírné plavidlo Shenlong

Opakovaně použitelná kosmická loď přistála dnes v Jiuquan Satellite Launch Center v odlehlé části severozápadní Číny. Podle čínské státní tiskové agentury Xinhua odstartovala ze stejného místa pomocí rakety Dlouhý pochod 2F 14. prosince loňského roku při své třetí misi a na oběžné dráze strávila 268 dní.

Není známo, co přesně plavidlo Shenlong (v překladu Božský drak) během nejnovější mise – a vlastně i během všech předchozích misích – v kosmu zkoumalo a provádělo. I tentokrát však astronomové pozorovali, jak vypouští na oběžnou dráhu malý neidentifikovaný objekt.

Vědci jen hádají, co to mohlo být – jasnou odpověď nemají. „Tento objekt mohl být satelitem, nebo se mohlo jednat o kus hardwaru vyhozeného před koncem mise a deorbitem,“ napsal astronom Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics v příspěvku na X (dříve Twitter).

„Zdá se, že vesmírné plavidlo provedlo s objektem takzvané setkání a přiblížení (RPO), což znamená, že testovalo schopnosti setkat se s objektem ve vesmíru a přiblížit se k němu,“ vysvětlil server SpaceNews.

Hvězdné války

Podle odborníků mohou být podobné operace použity k opravě nebo údržbě družic a předpokládá se, že vojenské velmoci tyto techniky zdokonalují, aby mohly potenciálně manipulovat s protivníkovými satelity během jakéhokoli budoucího boje ve vesmíru.

Skutečnost, že Čína drží své kosmické operace v naprostém utajení, naznačuje, že se zaměřuje primárně na vojenské operace. O vesmírné lodi Shenlong je známo jen málo, ačkoli se zdá, že je velmi podobná Boeingu X-37B, který postavily Spojené státy americké.

Shenlong poprvé odstartoval v roce 2020 a na oběžné dráze se udržel pouhé dva dny. Během své druhé cesty, která začala koncem roku 2022, se však jeho mise již protáhla na 276 dní. V rámci třetí mise plavidlo ve vesmíru operovalo 268 dní.

Zdroj náhledové fotografie: 12019 / Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares