- Čína ohlásila kontakt mimozemských civilizací
- Záchyt signálů umožnil gigantický teleskop Sky Eye
Obří čínský radioteleskop FAST, kterému se všeobecně přezdívá Sky Eye (Nebeské oko), zřejmě zachytil známky mimozemské civilizace. Uváděl to článek na webu spravovaným čínským ministerstvem vědy a techniky, který ale později zprávu smazal, aniž by uvedl proč, což zavdalo prostor k divokým spekulacím.
Nepřehlédněte: Nadupané koloběžky KAABO s dojezdem i 180 km brutálně zlevnily, ceny spadly až o 10 000 Kč
Možná jsme zachytili signál od mimozemšťanů, uvedla Čína
Vědec Čang Tchung-ťie ve zprávě, kterou převzal například i respektovaný server ScienceAlert, tvrdil, že lokalizoval několik úzkopásmových elektromagnetických signálů, které byly odlišné od těch, jež radioteleskop objevil v minulosti. Kosmolog nicméně dodal, že zjištění jsou zatím předběžná a je třeba je brát s rezervou, dokud nebude analýza signálů dokončena.
„Možnost, že podezřelý signál je nějaký druh rádiového rušení, je také velmi vysoká a je třeba ji potvrdit nebo vyloučit. Může to ale trvat dlouho,“ stálo ve zprávě čínských vědců. Nebylo by to ostatně poprvé, kdy byli vědci zmateni signály z hlubokého vesmíru.
V srpnu 1977 v rámci programu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) přijímače dalekohledu Big Ear v Ohiu zachytily neuvěřitelně silný, minutu dlouhý, elektromagnetický záblesk, který se odehrával na frekvenci, o níž se vědci domnívali, že by ji mohly používat mimozemské civilizace.
Astronomers in China Claim Possible Detection of 'Extraterrestrial Civilizations' https://t.co/C0b06ohoiR
— ScienceAlert (@ScienceAlert) June 16, 2022
Sky Eye bude vysílat nový binární vzkaz
Když si vědec Jerry Ehman, který té noci dalekohled obsluhoval, všiml signálu na datovém výtisku, rychle na něj načmáral červeným perem slovo „Wow!“, což signálu dalo jeho slavné jméno.
Následné průzkumy ve stejné oblasti vesmíru ale nepřinesly vůbec žádné výsledky a pozdější výzkum naznačil, že signál mohl pocházet z hvězdy podobné Slunci nacházející se v souhvězdí Střelce. Kromě roku 1977 se ho ale už nikdy zachytit nepodařilo. Je otázkou, zda budou mít více štěstí čínští vědci, ale než signály rozluští a vyloučí, že nešlo o žádný druh rádiového rušení ze Země, může to trvat i několik let.
Závěrem dodejme, že sférický radioteleskop FAST má anténu o průměru půl kilometru a v nadcházejících měsících se bude podílet na vyslání nejnovějšího binárního vzkazu mimozemšťanům do jádra Mléčné dráhy.
Zdroj náhledové fotografie: Stephen Leonardi / Unsplash