- Američtí vědci se zase jednou vytáhli
- Respirátory dostanou parádní zlepšovák
- Jde o miniaturní chytrý modul
I když jsme v dnešní době zahlceni všemi těmi „chytrými nesmysly“, stále platí, že některé z nich opravdu nachází v praxi širší uplatnění. A to může být i případ novinky, kterou předvedli vědci z americké Northwestern University, jak informuje Gizmodo.com.
Malý „zdravotní asistent“
A šli na to docela fikaně. Vytvořili totiž miniaturní inteligentní modul, jenž pomocí magnetů přichytíte na jakýkoliv respirátor. Zatímco chytré roušky apod. jsou v celoplošném měřítku téměř nesmysl, tato malá věcička by se mohla zvláště u pracovníků v první linii (zdravotníci, hasiči, policisté atd.) nepochybně osvědčit.
Je navržena tak, aby v žádném případě uživatele neomezovala, zároveň však na masce drží jako přibitá. Disponuje celou řadou monitorovacích funkcí (srdeční tep, sledování dechu plus několik dalších metrik), ale hlavně sleduje správné nošení a okamžitě upozorňuje na špatné nasazení respirátoru (netěsnost apod.).
Čtěte také: Tesla má další problém. Na vině je vytápění elektromobilu
Chytrý respirátor pro první linii
Tento „FaceBit“ je samozřejmě spárovaný s telefonem, takže veškerá data jsou k dispozici v dedikované aplikaci.. Jak je to ale s výdrží? Josiah Hester, šéf celého týmu, odpověděl následovně: „Chtěli jsme vytvořit chytrý doplněk k respirátorům zejména pro osoby v první linii, který jim nebude překážet a nabídne smysluplné praktické využití.“
A dále pokračoval: „Výrazně jsme zvýšili kapacitu baterie, což znamená, že tento modul bez problémů vydrží i celý týden nebo dokonce dva.“ Také dodal, že už teď s kolegy přemýšlí nad variantou vytvořit samonabíjecí akumulátor, který by využíval teplotu pokožky nebo dechu.
Zdroj náhledové fotografie: engin akyurt / Unsplash
Jo a k tomu výdech dopředu, jakože virusem ofuní všechny okolo… takže vlastní ochrana ano a ostatní ať běží do pekel… asi vynález pro americké zbohatlíky a egomaniaky :-/
počítač na hubě
Geniální ale k čemu to slouží asi zapomněli napsat.