- Létající mrakodrap zavěšený na asteroidu
- Naprosté sci-fi nebo realita 21. století?
Architektonické studio Clouds Achitecture Office představilo projekt, ze kterého se mnohým doslova zatočí hlava. Jedná se o mrakodrap Analemma Tower, který má být připoután k asteroidu a pohybovat po oběžné dráze rychlostí zhruba 500 kilometrů v hodině.
Nepřehlédněte: Magická podívaná nad Českem: Noční oblohu rozzáří úžasný vesmírný jev. Budou „padat hvězdy“
Mrakodrap visící na asteroidu
Plány pro Analemma Tower, nejvyšší výškovou budovu světa, převracejí zavedený koncept mrakodrapů tím, že je postaven nikoli ze země, ale visí z nebe, a to tak, že jsou jeho základy připevněny k obíhajícímu asteroidu.
„Analemma Tower je návrh na vůbec nejvyšší budovu světa,“ stojí v popisu na webových stránkách Clouds Achitecture Office. „Využívá sílu planetární designu a využívá touhu po extrémní výšce, odloučení a neustálé mobilitě. Pokud nedávný boom obytných mrakodrapů dokazuje, že prodejní cena za metr čtvereční roste s výškou podlaží, pak Analemma Tower nabídne rekordní ceny, což ospravedlní vysoké náklady na výstavbu,“ uvádí architekti, kteří již dříve vypracovali návrhy domu pro mise NASA na Mars.
Designéři navrhují postavit věž nad Dubají, městem, které je na špici v oblasti výstavby mrakodrapů a kde je podle jejich výpočtu cena nemovitosti na metr čtvereční téměř patnáctkrát nižší než v New Yorku.
Výškovou budovu by měly tvořit stovky pater restaurací, obchodů, kanceláří, zahrad, bytů a dokonce i modliteben. Svým obyvatelům by měla nabídnout nevídané výhledy, protože má denně obíhat mezi severní a jižní polokoulí.
Budoucnost, nebo šílená vize?
Prefabrikované moduly by byly vyzdviženy ze Země a zapojeny do výsuvného jádra budovy, které by bylo připoutáno supersilnými kabely k asteroidu. „Manipulace s asteroidy již není odkázána na science fiction,“ říkají architekti a odkazují na misi Rosetta Evropské kosmické agentury, která v roce úspěšně přistála na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko.
Mrakodrap by se pohyboval po trase ve tvaru osmičky, která by protínala jižní a severní polokouli ve větších městech jako New York, Havana, Panama nebo Dubaj. Každý večer by se pak supermoderní komplex vracel zpět do výchozího bodu.
Věž by byla napájena solárními panely umístěnými v nejvyšších patrech, kde by díky umístění nad atmosférou byly neustále vystaveny slunečnímu záření. Kondenzace páry, recyklace a filtrace srážek pak zajistí dost vody na to, aby obyvatelům nic nechybělo ani po této stránce.
Podaří se projekt dotáhnout do konce? Nemyslíme si! Už jen ta vize s asteroidem zní jako sci-fi, o zavěšení mrakodrapu na supersilná lana ani nemluvě.
Zdroj náhledové fotografie: se Clouds Achitecture Office, zdroj: Cloud AO, Deezed, ESA, NASA