Xiaomi 12T

Chodíte s telefonem na záchod? Tady je důvod, proč s tím musíte okamžitě přestat!

  • Smartphony jsou plné mikrobů
  • Na vině jsou sami majitelé

Nedávná studie společnosti NordVPN zjistila, že šest z deseti lidí si bere svůj chytrý telefon na toaletu. Tento zlozvyk však může mít vážné zdravotní následky, varují lékaři.


Nepřehlédněte: Do Měsíce právě narazilo neznámé těleso a vědci mají video! Vesmírem se řítilo rychlostí 48 000 km/h


Telefony jsou plné bakterií

Celých 61,6 % účastníků studie uvedlo, že si berou telefon na toaletu, aby zkontrolovali, co se děje na sociálních sítích, jako je Facebook, Twitter a Instagram. 33,9 % respondentů si na toaletě čte zprávy a 24,5 % účastníků přiznalo, že smartphone na toaletě používá k chatování nebo telefonování.

Dr. Hugh Hayden však poukázal na některé studie, z nichž vyplývá, že chytré telefony jsou plné bakterií a desetkrát špinavější než záchodové prkénko. Výzkum zjistil, že dotykové obrazovky mobilních přístrojů jsou doslova semeništěm mikroorganismů (bakterií, plísní a kvasinek). A čím více telefony používáme, tím více bakterií na sobě koncentrují.

„Když se dotýkáme běžných povrchů, a pak používáme obrazovku chytrého telefonu, hrozí riziko ‚křížové‘ kontaminace – samotný telefon se pak stává zdrojem infekce,“ řekl Hayden a dodal, že bakterie mohou na obrazovce chytrého telefonu přežívat až 28 dní, tedy prakticky celý měsíc.

Překvapený muž, telefon
Zdroj: Freepik / Freepik

Nebojte se telefony čistit

Srovnáním vzorků ze smartphonů a WC sedátek vědci zjistili, že na mobilech je usazeno až desetkrát více bakterií než na záchodovém prkénku. Aby lidé virům zabránili v šíření, měli by svá zařízení několikrát denně dezinfikovat (telefon čistit). Jiná studie pak zjistila, že na mobilech je průměrně 17 032 bakterií. A ne, vážně nejde o překlep.

Z každé studie vyšlo najevo, že dotykové telefony jsou živnou půdou pro bakterie a patogeny. Vědci zjistili, že stafylokoky patří vůbec k nejčastěji se vyskytujícím patogenům na mobilních telefonech.

Ty se následně mohou dostat do těla kontaktem s ústy, očima nebo nosem, což vede k různým zdravotním komplikacím, jako jsou infekce dýchacích cest a kůže. Používání chytrých telefonů na toaletách zdvojnásobuje pravděpodobnost, že se nakazíte mikroby a patogeny, proto to vědci důrazně nedoporučují.

Zdroj náhledové fotografie: Xiaomi, zdroj: Daily Star, Livemint

Total
0
Shares