- Podvodníci se nestydí zaplatit si na Facebooku reklamu
- Lákají na bezplatný software, mezitím vám podstrčí zlodějský malware
Facebook rozhodně není bezpečné místo. Již několikrát jsme informovali o podvodech a falešných reklamách, které se na této sociální síti objevují. Naposledy například v dubnu, kdy se Českem šířil scam, který lidem kradl účty. Nový podvod je více sofistikovaný a cílí hlavně na uživatele počítačů se systémem Windows.
Nepřehlédněte: Takhle vám ukradnou profil na Facebooku. Nenechte se nachytat novým podvodem
Podvodníci na Facebooku
Výzkumníci společnosti Trustwave, kteří podvodnou kampaň pomohli rozkrýt, uvádí, že šmejdi v tomto případě placenou reklamou na Facebooku propagují celou řadu falešných softwarů. Ať už jde o pirátské kopie her, nástroje umělé inteligence, editory 3D obrázků a další. Obzvlášť nebezpečné jsou zejména falešné grafické doplňky do systému Windows 11.
Tyto reklamy jsou propagovány prostřednictvím speciálně vytvořených firemních stránek na Facebooku, případně stránek dříve odcizených. Jak ale celý podvod probíhá?
Když uživatel Facebooku klikne na reklamu, je přesměrován na webové stránky hostované na serverech Google Sites nebo True Hosting, které se tváří jako stránky pro stažení obsahu propagovaného reklamou.
Placená reklama s malwarem SYS01
Po kliknutí na tlačítko „Stáhnout“ prohlížeč stáhne archiv ZIP pojmenovaný podle konkrétní položky. Například při stažení grafických motivů pro systém Windows by byl stažen soubor s názvem „Awesome_Themes_for_Win_10_11.zip“.
Háček je v tom, že uživatelé nestahují bezplatnou aplikaci, hru nebo grafickou vychytávku pro Windows, archiv ve skutečnosti obsahuje malware SYS01 kradoucí informace.
Jeho hlavním účelem je tajně shromažďovat citlivé informace, jako jsou přihlašovací údaje, cookies a data spojená s účty na Facebooku nebo i bankovními účty. Pokud máte podezření, že jste byli tímto malwarem napadeni, doporučujeme odinstalovat podezřelé programy, obnovit nastavení prohlížečů, zablokovat přístup do bankovnictví a případně použít antivirový program pro proskenování celého systému.
Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa / Unsplash, zdroj: Bleeping Computer