Exploze, nova

Česko čeká magická podívaná: Noční oblohu rozzáří úžasný vesmírný jev, oznámila NASA

  • Na obloze se brzy objeví nová hvězda.
  • Jasná bude jako Polárka, říká NASA.

V letošním roce se na nebi objeví nová hvězda. V soustavě Corona Borealis totiž exploduje nova. Bílý trpaslík T Coronae Borealis to dělá pravidelně jednou za osmdesát let. Fascinující jev potrvá týden, upozorňují odborníci.


Nepřehlédněte: Ruská odpověď na PlayStation 5 je propadák. Procesor Elbrus zvládne spouštět jen jednoduché hry


Obloha nad Českem bude zářit

Hvězda T Coronae Borealis (T CrB) naposledy explodovala v roce 1946 a astronomové Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpokládají, že se tak znovu stane v letošním roce.

Nova nastane v souhvězdí Severní koruny a unikátní jev bude viditelný v malém oblouku mezi souhvězdími Pastýře a Herkula – vyskytujících se v severní části oblohy. Corona Borealis je dvojhvězdný systém, který tvoří červený obr a bílý trpaslík. Bílý trpaslík zde plní roli jakéhosi malého zlodějíčka, který krade materiál červenému obrovi, a to je příčinou novy, která na noční obloze vytváří iluzi „nově zrozené hvězdy“.

Jakmile jasnost novy dosáhne vrcholu, měla by být viditelná pouhým okem několik dní, než opět zeslábne na původní jasnost. „Předpovědi v astronomii se obvykle dělí do dvou kategorií, buď jsou extrémně přesné – např. kdy nastane zatmění, do sekundy? – nebo divoce nepřesné: možná zítra, nebo možná za rok? Tato konkrétní událost patří do druhé kategorie,“ uvedl Dr. Gerard van Belle z Lowellovy observatoře.

Exploze, nova
Zdroj: NASA

Na nebi se zjeví nová hvězda

Astronomové využívající Fermiho teleskop bílého trpaslíka neustále sledují, aby získali důležité údaje o tom, co se děje před výbuchem novy. Systém T Coronae Borealis je od nás vzdálen 3 000 světelných let, což je z kosmického hlediska velmi blízko. 

„Existuje několik rekurentních nov s velmi krátkými cykly, ale obvykle se s opakovaným výbuchem nesetkáváme často během lidského života a zřídkakdy tak relativně blízko naší soustavy,“ vysvětluje Rebekah Hounsellová z Goddardova střediska vesmírných letů. 

Příznivci astronomie nyní musí doufat, že až fascinujícímu úkazu dojde, tak jim bude přát počasí. K pozorování nové hvězdy bude potřeba mít jasnou oblohu a oči jako ostříž.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..