Exploze, nova

Česko čeká magická podívaná: Noční obloha po 80 letech zazáří, ale ne díky Měsíci

  • Na obloze se dočasně objeví nová hvězda.
  • Nebeská show bude viditelná i pouhým okem.

Jedinečnou astronomickou událostí letošního roku bude výbuch bílého trpaslíka ve dvojhvězdném systému proměnných hvězd T Coronae Borealis (T CrB). Jedinečnost tohoto kosmického úkazu – takzvané novy – spočívá v tom, že se na noční obloze na několik dní objeví jasný bod, který se svou jasností bude podobat Polárce. Vědci nedokážou určit přesné datum exploze, ale stanovili časový úsek – mezi dneškem a zářím letošního roku.


Nepřehlédněte: Vesmírem se řítí bizarní těleso rychlostí přes 1 900 000 km/h. Vědci netuší, odkud se vzalo


Obloha nad Českem bude zářit

Podle odborníků americké NASA se na nebi brzy objeví nová hvězda. V soustavě Coronae Borealis exploduje nova a my budeme mít možnost tuto velkolepou událost, která se stane jednou za život (nebo dvakrát, pokud máte neuvěřitelné štěstí), sledovat dokonce i bez použití dalekohledu, tedy pouhým okem.

T CrB je dvojhvězdný systém. Tvoří ho červený obr a bílý trpaslík, kteří kolem sebe obíhají každých 228 dní ve vzdálenosti přibližně poloviny vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem. Červený obr se blíží ke konci svého života, takže se dramaticky rozpíná a dodává materiál do rotujícího disku hmoty zvaného akreční disk, který obklopuje bílého trpaslíka.

Hmota z akrečního disku, která je tvořena převážně vodíkem, se pomalu hromadí na povrchu bílého trpaslíka. Postupem času se tato vodíková atmosféra stává hustší a hustší, až její teplota přesáhne 10 milionů stupňů Celsia. Jakmile se akreční disk dostatečně zahřeje, dojde k silné explozi. Akrece vodíku na povrchu bílého trpaslíka je jako písek v 80letých přesýpacích hodinách. Pokaždé, když dojde k nově a vodík se vznítí, samotného bílého trpaslíka to nezničí, ale jeho povrch se od vodíku zcela očistí.

Exploze, nova
Zdroj: NASA

Dalekohled nebude potřeba

Protože je bílý trpaslík T CrB od Země vzdálen 2 630 světelných let, trvá světlu 2 630 let, než urazí vzdálenost od něj směrem k Zemi. Nova, kterou uvidíme možná už každým dnem, se odehrála před více než 2 000 lety.

Nova půjde zahlédnout kdekoliv na severní polokouli, kde ji najdete v souhvězdí Severní koruny, které se nachází mezi souhvězdími Pastýře a Herkula. Po dosažení maximální jasnosti by měla být viditelná pouhým okem několik dní a obyčejným dalekohledem něco málo přes týden.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares
8 komentářů
  1. Rekurentní Nova /opakující se / odhadnout svítivost či čas vzplanutí přesněji není možné Najít na obloze bez znalosti souhvězdí a jen pouhým okem…čirá fantazie. Nejlépe malým naváděným dalekohledem s širokoúhlým okulárem.

  2. A prosím kdy se tak stane, potřebuju tu informaci pro třeba i několik desítek lidí! prosím dejte včas oznámení přes internet nebo mě by se hodilo tu informaci vědět hned 🙂 s pozdravem Abe

  3. Takže hledat nejlépe v noci a ze severní polokoule. To zcela určitě najdu. ???🤦🤦🤦

  4. Neuvěřitelné. Čekat, že uvidím výbuch, který se stal před 2600ti lety.

  5. Jedna hvězda viditelná pouhým okem navíc a dělá se z toho haló jako by to byla podívaná na úrovni komety co byla vidět v roce 1999 i z velkých měst…

  6. Jak na to někdo vůbec přišel? Já si nedovedu představit že by někdo před 2600ti lety někdo sledoval vesmír. Nebo teď v tuhle dobu někdo pozoruje po cestě k nám dalekohledem ten výbuch ? Jako jak?

    1. Vybuchuje každých cca 80 let, jak se píše v článku, odhad je založený na předchozích pozorováních, a sledování aktivity hvězdy v posledních letech, která připomíná aktivitu před poslední novou.

Comments are closed.