- Končí období meteorického půstu, které trvá od ledna
- K Zemi přilétá meteorický roj Lyridy
Již za několik hodin bude nad Českou republikou možné sledovat největší množství meteorů z každoročního roje Lyridy. Oči k nebi bude třeba pozvednout brzy ráno.
Nepřehlédněte: Podivně silný záblesk z vesmíru odporuje fyzice. Odpovídá 10 milionům Sluncí, zjistila NASA
Noční obloha nabídne meteorický roj Lyridy
Meteorický roj Lyridy, jehož mateřskou kometou je C/1861 G1 (Thatcher), dosahuje každoročně maxima kolem 23. dubna. Znám je tím, že nemá příliš vysokou aktivitu, obvykle lze pozorovat kolem patnácti meteorů za hodinu, ale letos panují ideální podmínky.
„Roj občas může poskytnout výrazné ‚spršky‘. Z běžné nízké frekvence meteorů aktivita prudce vzroste na několik stovek meteorů v hodině. To byl případ roku 1803, kdy hodinová frekvence vystoupala na 700 meteorů. Ve 20. století se podobné případy odehrály v letech 1922 a 1982. O něco menší zvýšení aktivity pak nastalo v roce 2000,“ uvádí astronomové ze Slezské univerzity v Opavě.
Jev vrcholí v neděli ve tři hodiny ráno. Odborníci však doporučují roj sledovat od druhé hodiny ranní do rozbřesku. Pozorovat „padající hvězdy“ z měst prakticky nemá smysl, většinu meteorů prosvítí záře světelného smogu a za celou noc pak lze spatřit jen jeden nebo dva. Nejlepší podmínky pro pozorování jsou na venkově nebo ještě dále od měst, například v horách.
Úkaz lze také vyfotografovat, ale v tomto případě pouze základní kompaktní fotoaparát stačit nebude. Přístroj musí být schopen pořizovat několikasekundové expozice (nebo umožnit manuální ovládání závěrky). Pokud zařízení tyto požadavky splňuje, stačí během noci namířit objektiv na oblohu, otevřít závěrku (nebo spustit co nejdelší expozici) a čekat.
Kometa se objevuje jednou za 415 let
Mateřskou kometou roje je C/1861 G1 Thatcher, kterou objevil 4. dubna roku 1861 americký profesor a astronom Albert E. Thatcher a která se ke Slunci vrací každých 415 let.
Zatímco na Thatcherovu kometu budou muset pozemšťané čekat až do roku 2276, meteory z jejího prachu uvolněném při průletech kolem Slunce nám ji připomínají každoročně.
Zdroj náhledové fotografie: BlueSkyDiver / Pixabay, zdroj: FÚO