Zatmění Slunce

Češi vyfotili okamžik, kdy se během úplného zatmění ze Slunce vyřítila obrovská bouře

  • Hybridní zatmění Slunce si podmanilo oblohu na západě Austrálie
  • Vzácný jev sledovalo i trio českých astrofotografů

Na západní pobřeží Austrálie se nedávno sjely desetitisíce lidí, kteří si nechtěli nechat ujít vzácný astronomický jev: Hybridní zatmění Slunce. Mezi těmi, kdo k protinožcům vyrazili, byli i čeští astrofotografové Petr Horálek, Josef Kujal a Milan Hlaváč, kterým se podařilo něco nevídaného – zachytit okamžik, kdy se během zatmění ze Slunce vyřítí obrovská geomagnetická bouře.


Nepřehlédněte: Vesmírem se šíří exploze kolosálních rozměrů. Je 100krát větší než naše Sluneční soustava


Vzácné hybridní zatmění Slunce

Na snímku jsou vidět především přízračná vlákna sluneční koróny neboli vnější atmosféry, ale podařilo se také vyfotit slabý záblesk erupce zmagnetizované plazmy, známé jako výron koronární hmoty (CME), která exploduje směrem od Slunce. 

Vzácné zatmění, ke kterému došlo 20. dubna, je známé jako hybridní, protože se skládalo ze dvou samostatných zatmění, která se odehrála ve stejnou dobu. Jednalo se o úplné zatmění Slunce – letmý, ale úplný zákryt Slunce – a prstencové zatmění Slunce.

„Při delším, ale neúplném zatmění zůstává kolem Měsíce viditelná aureola z plazmatu,“ píše server The Space.

Přestože obě zatmění nastala ve stejnou dobu, většina pozorovatelů mohla vidět jen jedno nebo druhé v závislosti na své poloze. Úplné zatmění Slunce bylo viditelné pouze pro lidi, kteří se nacházeli v dokonalé přímce s Měsícem a Sluncem.

Světoví Češi!

Neuvěřitelná fotografie je složena ze stovek snímků, které pořídili čeští astrofotografové Petr Horálek, Josef Kujal a Milan Hlaváč ze svého pozorovacího stanoviště v Pebble Beach v Novém Jižním Walesu. 

Kombinovaný snímek ukázal vrchol úplného zatmění Slunce, které trvalo přibližně minutu a bylo jediným okamžikem, kdy byla plně viditelná sluneční koróna. „Detaily zachycené na snímku jsou však mnohem větší, než může lidské oko vidět,“ řekl Horálek serveru Spaceweather.com.

Astrofotografové doufali, že se jim podaří zachytit korónu, ale nečekali, že zaznamenají také CME, která se od Slunce vzdaluje. Na snímku českých fotografů je CME sotva viditelná, když se však překryje koronografem pořízeným ve stejnou dobu sluneční a heliosférickou observatoří NASA, je hvězdná exploze jasně vidět.

Na úžasné fotografie českých astrofotografů se podívejte tady a tady.

Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares