Počítač, malware, Windows

Češi stále používají jednoduchá hesla. A pak se diví, že jsou útočníkům vydáni napospas

  • Lidé stále používají snadno uhodnutelná hesla.
  • Hackeři je prolomí během pár sekund.

Heslo nadále zůstává jednou z hlavních garancí naší bezpečnosti na internetu. Jak ale ukázal nedávný průzkum, ne vždy s nimi správně nakládáme. Lidé jsou zkrátka neponaučitelní, říkají experti.


Nepřehlédněte: Létající Titanic pojme až 5 000 pasažérů. Ve vzduchu ho udrží jaderný pohon, piloty nahradí počítač


Hesla na první místě

Podle kyberbezpečností společnosti ESET čtvrtina lidí stále tvoří hesla na základě osobních informací, jako je například jméno domácího mazlíčka, datum narození anebo adresa (26 %). Také 12 % z nás se spoléhá na jednoduchá slovní spojení, jako je např. „heslo123“.

To je ale velmi nebezpečné, varují odborníci. Řadu našich osobních informací mohou útočníci najít veřejně na různých sociálních sítích a příliš jednoduchá hesla pak mohou snadno prolomit právě automatizované útoky.

„Podle průzkumu zaměřeného na naše zvyky ve správě hesel více než polovina dotázaných uvedla, že si hesla pamatuje z hlavy. Taková hesla ale zpravidla nebývají dost složitá a bezpečná. Navíc mohou uživatelé ve snaze zapamatovat si co nejvíce svých hesel využívat jedny přihlašovací údaje do více různých služeb. Právě ale tohle je ve většině případů fatální,“ vysvětluje Martin Jirkal ze společnosti ESET.

„Velmi často stojí recyklování hesel například za ztrátami přístupů do našich účtů na sociálních sítích – útočníci nejenže prolomí heslo do tohoto účtu, ale pokud nám stejné heslo chrání například i e‑mailovou schránku, mohou snadno prolomit přístup i sem a manipulovat s našimi zprávami. Je proto nezbytné, aby pro každý účet existovalo pouze jedno unikátní a dostatečně složité heslo, nejlépe doplněné ještě dalším faktorem ověření naší totožnosti – kódem v SMS nebo ve spárované ověřovací aplikací.“

Telefony s Androidem ohrožuje nebezpečný trojský kůň
Zdroj: ESET

Na co byste si měli dát pozor?

  • Jména – Jan, Jakub, Tomáš, Eva, Lenka, Markéta, anebo různé kombinace s čísly; zvláště pokud jde o jméno někoho z vašich blízkých, neřkuli partnera/ky nebo dětí
  • Častá slova – například heslo na Facebook typu „facebook123“; jeden čas také celkem letěly hesla se sprostými slovy
  • Variace slova „heslo“ – jen „heslo“, nebo třeba „heslo123“ a další posloupná řada čísel, popřípadě první řádka na klávesnici „qwertz“ a k tomu nějaká ta čísla.

Přitom vymyslet silné heslo není zase taková věda. Základní poučka praví: nepoužívejte hesla, která lze snadno uhodnout z vašich osobních údajů, jako jsou narozeniny, jména členů rodiny, domácích mazlíčků nebo vaše vlastní jméno. Nejúčinnější je heslo si nechat vygenerovat klíčenkou v telefonu, anebo aplikacemi jako je 1Password a další.

Zdroj náhledové fotografie: Elisa Ventur / Unsplash, zdroj: ESET, vlastní

Total
0
Shares