Počítač, malware, Windows

Češi, pozor na PDF dokumenty! Může v nich číhat zlodějský malware Snake Keylogger

  • Snake Keylogger se obvykle šíří prostřednictvím e-mailů
  • Stačí infikovaný PDF soubor otevřít a lítáte v pořádném maléru

Experti důrazně varují české uživatele před zlodějským malwarem Snake Keylogger, který sleduje stisknuté klávesy a sbírá a odesílá útočníkům cenné informace.


Nepřehlédněte: Jsou prostě fenomenální: Hackeři z Anonymous zastavili vlaky mezi Ruskem a Čínou


PDF soubor může být zavirovaný

Snake Keylogger se obvykle šíří prostřednictvím e-mailů, které obsahují přílohy DOCX nebo XLSX se škodlivými makry. V květnu ovšem využíval k šíření infikované PDF soubory, uvádí bezpečnostní agentura Check Point. Částečně to může souviset s blokováním internetových maker v kancelářském balíku Office.

Kyberzločinci tak musí být kreativnější a zkoušet nové typy souborů, jako je právě rozšířený PDF. Tento doposud ne příliš obvyklý způsob šíření malwaru se ukazuje jako poměrně účinný, většina uživatelů považuje totiž PDF soubory za přirozeně bezpečnější než jiné typy souborů a netuší, že jim jejich otevření může pořádně zkomplikovat život.

Windows 11
Zdroj: Windows / Unsplash

„Snake Keylogger nám důrazně připomíná, jak opatrní musíme na internetu být. I obyčejné otevření PDF dokumentu může spustit kybernetický útok. Je proto nutné používat preventivní technologie pro emulaci a extrakci hrozeb, protože jakmile hrozba pronikne do zařízení, je už pozdě,“ řekl Tomáš Růžička ze společnosti Check Point.

Ukradená data prodávají na černém trhu

Odborníci zároveň důrazně varují před bankovním malwarem Emotet. Ten se často šíří prostřednictvím phishingových e-mailů. Jakmile pronikne do počítače, může škodit nejrůznějšími způsoby, jeho provozovatelé totiž nabízí své služby na darknetu dalším hackerům. Nebezpečnost Emotetu spočívá v tom, že se jedná o takzvaný flexibilní malware, který se dokáže efektivně vyhýbat odhalení. Navíc jakmile je zařízení infikováno, je obtížné jej odstranit. Proto platí za oblíbený nástroj kyberzločinců.

Zdroj náhledové fotografie: Elisa Ventur / Unsplash, zdroj: Check Point

Total
0
Shares