- Locker.ABP je velmi nebezpečný malware
- Jakmile si ho stáhnete do mobilu, zamkne ho
Nejrozšířenější hrozbou pro telefony s Androidem byl v červenci opět adware Andreed. Ten stál téměř za čtvrtinou všech odhalených útoků. Bezpečnostní experti nicméně podotýkají, že funguje v podstatě jen jako obálka. Vyplývá to ze statistik společnosti ESET.
Nepřehlédněte: To nevymyslíš! Netflix v Česku zlevní, ale zákazník to šeredně odskáče
Zákeřný virus útočí na Android
Trojský kůň Andreed se objevuje v čele statistiky škodlivých kódů pro platformu Android v Česku již několikátý měsíc po sobě. V červenci byl detekován ve zhruba třetině všech případů. Uživatelé ho i přes varování stahují spolu s aplikacemi z neoficiálního obchodu třetí strany a nadále tak infikují svá zařízení.
„Trojský kůň Andreed je adware, který zobrazuje především agresivní reklamu, rozhodně ho ale nemůžeme považovat za neškodný. Adware kromě svých obvyklých funkcí, jako je zobrazování velkého množství reklamních vyskakovacích oken, stahování doplňků do internetových prohlížečů nebo zpomalování výkonu zařízení, dokáže také sbírat data o chování uživatelů na internetu nebo je přesměrovat na daleko nebezpečnější webové stránky, kde mohou narazit buď na různé podvody, nebo přímo na malware,“ řekl Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.
S menším počtem detekcí se mezi nejčastějšími škodlivými kódy objevil bankovní malware Cerberus, který je rizikem pro internetové bankovnictví. Nejčastěji se šířil prostřednictvím falešné verze hry Booty Calls.
Nově byl v červenci zachycen také ransomware Locker.ABP. Jedná se o méně sofistikovaný typ vyděračského malwaru, který dokáže uzamknout obrazovku zařízení a za opětovné zpřístupnění obsahu požaduje od jeho majitele peníze. Útočníci v rámci těchto útoků velmi často využívali azbuku. Uživatelé mohli tento škodlivý kód nejčastěji stáhnout spolu s falešnými aplikacemi z nedůvěryhodných a neoficiálních zdrojů.
Jak se před malwarem bránit?
Nejúčinnější obranou nejen proti adwaru, ale i závažnějším typům malwaru, je především prevence. Škodlivý kód se v případě platformy Android nejčastěji šíří prostřednictvím nelegitimních verzí známých aplikací a her z neoficiálních obchodů třetích stran. Aplikace a hry jsou v těchto obchodech nabízené zdarma nebo v balíku spolu s dalšími aplikacemi a nástroji. Vždy proto aplikace a hry stahujte pouze z oficiálního katalogu Google Play, abyste se vyhnuli nákaze vašeho zařízení.
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: ESET
Proč bych měl stahovat do mobilu hry nebo nějaké přiblblé aplikace???
To dělají děcka !