- S podvodníky si v posledních letech roztrhl pytel
- Zkouší to na nás přes e-mail, SMS i telefon
- Jak se nenechat napálit a být ve střehu?
Už v průběhu pandemie se ukázalo, že vzrostl počet podvodných útoků, a to geometrickou řadou. Tyto nekalé praktiky si osvojilo čím dál více nejrůznějších vyčůránků s touhou se co nejjednodušeji, a hlavně rychle obohatit.
Že situaci není radno podceňovat, jsme vám ukázali v několika nedávných článcích. Úvaha, že „mně se to přece stát nemůže“, je sice nasnadě, ale je naprosto mylná. V komentářích jste se námi navíc podělili o své zkušenosti, a opravdu to není sranda.
Cizokrajné předvolby
Optikou podvodných telefonátů existuje celá řada nástrojů, které vám můžou pomoct (např. Samsung Smart Call) nebo nejrůznější blokátory hovorů (Nevolejte.cz). Ač fungují víceméně spolehlivě, tím rozdílovým prvkem – být či nebýt v maléru – jste vždycky jenom vy! Na čísla s těmito předvolbami nereagujte a ani se nepokoušejte volat zpět:
- +265, +225, +247, +211, +678, +948, +251, +44, +32 a další
Vycházejte z logiky, že máte přehled o svých kontaktech. Proč by vám volal někdo z anglického čísla a pod záminkou zákaznické podpory Microsoftu a měl nutkavou potřebu něco aktualizovat?
Nepřehlédněte: Podvodníci mají další fintu, jak z vás přes WhatsApp dostat peníze! Jak nenaletět?
Falešný bankéř
To samé platí pro banky, kdy vás kontaktuje „Jarda“, který po vás požaduje přístupy a citlivé informace k účtu. Takto to nikdy nefunguje. Z vlastních zkušeností znáte zaběhlou rutinu, tudíž jakýkoliv vnitřní pocit, že „tady něco nesedí“ poslechněte a debatu zavčasu ukončete.
Pokud zůstaneme u internetového bankovnictví, tak za žádnou cenu nikomu nedávejte své přístupy, nenechte se nalákat na připojení ke vzdálené ploše apod.
A i kdyby se to obrátilo vůči vám jako trapas, protože jste ukončili hovor opravdovému bankéři, jde o věc, jež se dá vysvětlit. Je to pochopitelné a nic vás to kromě omluvy nestojí.
Podvodné SMS i e-maily
Nereagujte na žádné takové SMS. Neklikejte na odkazy, které vám přijdou přes WhatsApp, Facebook, Messenger a jiné. Vaše banka má o vás potřebné údaje. Neexistuje pádný důvod pro přístup používat link přes aplikace třetích stran!
U e-mailů přemýšlejte stejný způsobem. Vždy se zaměřte na to, kdo vás kontaktoval, jakou má adresu, ověřte si ji na oficiálních stránkách (jak jsou e-mailové kontakty koncipovány) a za žádnou cenu nestahujte přiložené soubory.
Nepotvrzujte zpětně žádné soukromé údaje. Ignorujte všechny možné výhry zdarma. Opět, i když nejde o podvod, vypadá to vždy přinejmenším podezřele.
Zdroj náhledové fotografie: Bermix Studio, Unsplash (ilustrační)