- Smartphony Samsung Galaxy obsahují kritickou chybu
- Přinášíme návod, jak se před hackery bránit
Chytré telefony Samsung Galaxy obsahují rozsáhlý bezpečnostní nedostatek, který mohou relativně snadno zneužít podvodníci. Závažná chyba byla objevena v rámci programu Project Zero společnosti Google. V rámci něj vývojáři pravidelně upozorňují na trhliny, které jsou pro uživatele velmi nebezpečné.
Nepřehlédněte: Mrakodrap jako baterie Duracell? Vědci chtějí vyrábět energii unikátním způsobem
Používáte Samsung Galaxy?
Chybou jsou postiženy všechny telefony Samsungu s čipovou sadou Exynos, tedy například loňské populární modely z řady Galaxy S22. Problém se nachází v modemu uvnitř těchto telefonů. Dokud je výrobce neopraví, měli by uživatelé vypnout dvě funkce, aby eliminovali riziko hacknutí, nabádají experti. Jedná se o VoLTE a volání přes Wi-Fi, které jinak nemají žádný vliv na celkové fungování telefonu.
Co je VoLTE a volání přes Wi-Fi?
Se zapnutým VoLTE můžete uskutečňovat hovory přes 4G (LTE). Mezi výhody této funkce patří špičkový zvuk, díky širšímu rozsahu a potlačení ruchů z okolí, rychlé spojení do dvou sekund a vyhledávání na internetu bez zpomalení i během hovoru.
Wi-Fi volání přináší podobné výhody. Prostřednictvím této funkce si můžete zavolat v nadstandardní kvalitě odkudkoliv, kde jste v dosahu Wi-Fi sítě. Třeba z podzemních garáží a klubů nebo železobetonových budov, kde obvykle není mobilní signál.
Nejedná se o funkce, které vás při koupi telefonu okamžitě napadnou. Spíše je berte jako samozřejmost, pokud o nich vůbec víte.
Obě funkce můžete snadno vypnout v Nastavení svého telefonu v sekci Mobilní sítě. Jakmile společnost Samsung pro své smartphony vydá nové bezpečnostní záplaty, můžete je znovu zapnout.
Chybu mohou zneužít hackeři
Závažná chyba otevírá hackerům dveře do mobilního telefonu. Mohou ho na dálku ovládat a získat přístup k uloženým fotografiím, informacím o poloze, ale například také ke zprávám, kontaktům, výpisům hovorů a dalším citlivým údajům.
Zda se nějakému hackerovi skutečně podařilo trhlinu zneužít, nebo zda ji bezpečnostní výzkumníci objevili jako první, není zatím jasné.
Závěrem připomeňme, že se jedná o tzv. chybu nultého dne, což je označení útoku nebo hrozby, která se snaží využít zranitelnosti, jež není ještě obecně známá, resp. pro ni neexistuje obrana.
Zdroj náhledové fotografie: Đức Trịnh / Unsplash, zdroj: Google
Kdyz jsem Slovak a mam galaxy tak to neplati? A kdyz jsem Cech a mam galaxy ale se snapdragonem, tak to taky neplati. Hodne blbej nadpis clanku. Z webu se stava zumpex.