Sagittarius A*

Černá díra v srdci Mléčné dráhy rotuje kosmickou rychlostí a táhne za sebou časoprostor

  • Může černá díra rotovat? Experti už dávno vědí, že ano
  • Sagittarius A* se však otáčí mnohem rychleji, než předpokládali

Supermasivní černá díra ve středu naší galaxie Sagittarius A* rotuje tak rychle, že deformuje časoprostor – proto vypadá spíše jako protáhlý sféroid. Výsledky studie výzkumníci popisují v článku publikovaném v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.


Nepřehlédněte: Co se děje s Voyagerem 1? K záchraně sondy potřebujeme zázrak, přiznává NASA


V srdci Mléčné dráhy rotuje černá díra Sagittarius A*

Astrofyzici z University of Sussex přichází se zajímavým objevem: Supermasivní černá díra Mléčné dráhy, známá jako Sagittarius A* (Sgr A*), se otáčí mnohem rychleji, než se dosud předpokládalo.

Velké hladové monstrum prý rotuje tak rychle, že deformuje časoprostor – tedy čas a tři rozměry prostoru – a proto vypadá spíše jako protáhlý sféroid. Výsledky popsané v nové studii byly získány pomocí rentgenové observatoře NASA Chandra a soustavy teleskopů Very Large Array (VLA) Národní vědecké nadace Karla G. Janskyho.

Teoretická maximální rychlost černé díry je v současném vědeckém modelu určena tím, jak se živí hmotou a tedy jak roste. Když hmota padá do černé díry, zvyšuje její rotaci, ale existuje limit, kolik úhlového momentu hybnosti může mít.

Dalším faktorem je hmotnost černé díry. Superhmotné černé díry mají vyšší gravitační sílu, takže je náročnější zvýšit jejich rotaci, ale interakce mezi černou dírou a jejím okolím, jako jsou akreční disky, může přenášet úhlový moment a ovlivňovat rotaci černé díry.

Černá díra
Zdroj: NASA

Rotace se blíží maximální rychlosti

Současný model pro pochopení rychlosti rotace černých děr předpokládá, že rychlost je definována mezi hodnotami 0 a 1, přičemž 1 je maximální rychlost otáčení. Výzkumníci spočítali, že Sagittarius A* v srdci naší galaxie rotuje někde mezi hodnotami 0,84 a 0,96, což je blízko horní hranice, kterou připouští současný kosmologický model.

Tým vědců k výpočtům použil novou metodu, která využívá rentgenová a rádiová data k určení rychlosti rotace Sgr A* na základě toho, jak rychle materiál proudí směrem k černé díře a od ní.

V minulosti astronomové provedli jiné výpočty rychlosti otáčení Sgr A* za použití odlišných technik, přičemž výsledky naznačovaly, že černá díra se buď neotáčí vůbec a nebo že rotuje téměř maximální rychlostí. Nová vědecká studie se přiklání spíše k druhé variantě.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Express, BGR, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Total
0
Shares