NASA, Měsíc

Čas na Měsíci plyne rychleji než na Zemi. NASA dostala za úkol zavést speciální časové pásmo

  • Máme problém s časem ve vesmíru?
  • NASA se snaží vytvořit časové pro Měsíc

Bílý dům nařídil americké NASA, aby stanovila lunární referenční čas, který by mohly všechny státy svět používat během nadcházejících misích na Měsíc.


Nepřehlédněte: Prohlížeč Chrome je opět děravý. Hackeři mohou propašovat do PC virus


Měl by mít Měsíc své vlastní časové pásmo?

21. července 1969 učinil astronaut Neil Armstrong první osudový krok na Měsíci. Stalo se tak přesně ve chvíli, kdy na naší planetě ukazoval standardní světový čas 2:17 minut. Jaký čas byl ale v té době na naší přirozené družici? Na tuto otázku v současné době neexistuje odpověď, ale vzhledem k plánům na její kolonizaci se se to možná brzy změní.

V současné době používají národy při lunárních misích svá vlastní časová pásma. Vědci však varují, že to nebude udržitelné v budoucnosti, protože USA, Čína a Rusko plánují na Měsíci vybudovat stálé kolonie, natož když se rozvinou velkolepé plány na vybudování lunární železniční sítě.

„Vzhledem k tomu, že NASA, soukromé společnosti a vesmírné agentury po celém světě zahajují mise na Měsíc, Mars a dále, je důležité, abychom kvůli bezpečnosti zavedli referenční lunární čas,“ uvedl v prohlášení zástupce ředitele OSTP pro národní bezpečnost Steve Welby.

Poznamenal, že „čas plyne různě“ v závislosti na poloze ve vesmíru, a uvedl příklad, že tam, kde je silnější gravitace, například v blízkosti nebeských těles, plyne čas pomaleji.

Bílý dům uvádí, že cílem je, aby se lunární čas (Coordinate Lunar Time, LTC) navázal na světový koordinovaný čas (Coordinated Universal Time, UTC), který je v současné době hlavním časovým standardem používaným na celém světě k regulaci času na Zemi.

NASA, Měsíc, Artemis
Zdroj: NASA

Matematický oříšek

Bílý dům nařídil americké NASA, aby stanovila lunární referenční čas, který by mohly všechny státy svět používat během nadcházejících misích na Měsíc. Gravitační a rychlostní síly na Měsíci jsou jiné, než na Zemi, což znamená, že ovlivňují čas jiným způsobem než síly v blízkosti naší planety. 

Prakticky to znamená, že pokud by si astronaut vzal s sebou ze Země hodinky, běžely by rychleji o desítky mikrosekund denně. O kolik, to záleží na tom, zda by se nacházel na oběžné dráze nebo stál nohama na samotném Měsíci. V memorandu se proto navrhuje rozmístit atomové hodiny na různých místech Měsíce a vytvořit tak co nejpřesnější lunární časové pásmo.

Otázek je však zatím víc než odpovědí. Bude se v následujících letech skutečně zavádět jednotné lunární časové pásmo? To zřejmě netuší ani NASA. Jisté je, že jde o rovnici snů pro matematiky.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Sun, Science Alert, Whitehouse.gov

Total
0
Shares