- Naše vnímání času je zřejmě nesprávné
- Profesor z MIT si myslí, že rozdíl mezi přítomností a budoucností je iluze
Nová teorie o čase tvrdí, že minulost, budoucnost i přítomnost existují současně. To znamená, že čas, jak ho nyní vnímáme, tak ve skutečnosti nefunguje, jinými slovy, není lineární, jak jsme si vždy mysleli.
Nepřehlédněte: Muž tvrdí, že cestuje v čase a přichází z roku 6491. Zkouška na detektoru kupodivu ukázala, že nelže
Profesor představil novou teorii času
Staré přísloví, že „čas je jako řeka“, které naznačuje, že se v něm pohybujeme jako loď plující po vodě, může být mylné. Nová teorie tvrdí, že čas se nepohybuje dopředu, ve skutečnosti je všechno kolem nás vždy přítomno.
Kdybychom se na vesmír podívali „shora“, viděli bychom čas rozprostřený do všech směrů, stejně jako v současné době vidíme prostor. Tuto zajímavou myšlenku předložil Dr. Bradford Skow, docent filozofie na Massachusettském technologickém institutu (MIT).
Skow říká, že když se lidí zeptáte na to, jak plyne čas, většinou použijí nějakou metaforu. „Obvykle řeknou, že čas plyne jako řeka nebo že se pohybujeme časem jako loď plující po moři. Jiné teorie zase tvrdí, že přítomnost je reflektor, který se pohybuje z minulosti do budoucnosti, přičemž my se nacházíme v reflektoru, který se pohybuje vpřed.“
Vědec z MIT je jiného názoru. Skow se přiklání k teorii známé jako blokový vesmír, která tvrdí, že minulost, přítomnost i budoucnost již existují.
Minulost, přítomnost a budoucnost existují společně
Expert si nemyslí, že události proplouvají kolem nás a navždy zmizí, ale naopak se domnívá, že místo toho existují v různých částech časoprostoru. „Teorie blokového vesmíru říká, že jsme rozprostřeni v čase, podobně jako jsme rozprostřeni v prostoru. Nejsme umístěni v jediném čase, ale nacházíme se v dočasně rozptýleném stavu.“
Tvrdí, že náš průchod časoprostorem není jako reflektor a zážitky, které jste měli včera, minulý týden nebo dokonce před lety, jsou stále stejně skutečné. Říká však, že cestování v čase mezi jednotlivými událostmi není možné, jelikož se nyní nacházíme v jiném časoprostoru.
Teorie Bradforda Skowa navazuje na práci vědců, kteří nedávno přišli s myšlenkou, že v okamžiku velkého třesku vznikl zrcadlový vesmír k tomu našemu, který se pohybuje v čase opačným směrem.
Tento zrcadlový dvojník našeho kosmu však podle nich není úplně stejný jako ten náš; vyvíjel by se a měnil svým vlastním způsobem, zcela odděleně od toho našeho. Podléhal by však stejným fyzikálním zákonům, takže by v něm pravděpodobně existovaly planety, hvězdy a galaxie stejně jako v naší verzi vesmíru.
Zdroj náhledové fotografie: geralt / Pixabay, zdroj: Daily Mail, News Science & Nature
Článek je samozřejmě jen způsob autora jak na sebe upoutat pozornost. Existují základní entity našeho života, energie, hmota, prostor, čas, přírodní zákony, fundamentální síly… Čas je z nich nejvíc nestálý, ohebný , mění se rychlostí pohybu, působením hmoty a energie. Dokazuje to naše každodenní skutečnost při používíání navigace – příslušné satelity čas korigují ve smyslu plus i mínus, kvůli jejich rychlosti a vzdálenosti od povrchu Země.
Ve skutečnosti je čas pevně spojen s entropií, vše ve vesmíru i na zemi se rozkládá, rozpadá, z původní dokonalé uspořádanosti vše směřuje ke smrti vesmíru – a funkcí toho je čas. Když se nebude nic měnit, všechno bude konstatntí, stále stejné, pak nebude třeba ani čas.
Cestování časem, červí díry a podobné výmysly jsou prostě jen nesmysly.
Víte,otázkou zůstává,proč si v reálu pamatujeme vždy jen minulost,ně budoucnost.
Proč nemůžeme z budoucnosti dovést informace o možné výhře ve sportce?To asi proto,že ten den v našem reálu ještě neexistuje,tak že čísla pro možnou výhru ještě v reálu neexistují a nebyla jak si tažené/losována .Ale může existovat minulost,přítomnost a budoucnost v jednom okamžiku,jen minulost a budoucnost nemuzeme fyzicky jak koliv ovlivňovat.
Tohle přece vědí Indové už 2000 let… Že čas je iluze.
Čas neexistuje. Je to jen neustálý řetěz příčin a následků, kterému z nedostatku lepšího označení říkáme čas. Tento řetěz kauzality nelze zastavit, obrátit, zrychlit, zpomalit ani přetrhnout. Teorie jako multivesmír a všechna ta sci-fi mytologie jsou jen zábavným cvičením nudících se intelektuálů.
Cestovat do budoucnosti lze docela snadno. Stačí lokálně zpomalit fyzykální zákony a můžete určitou hmotu uchovat v ,,čase,,
Jo, nelze to udělat, ale rychlost oběhu elektronů a jejich vzdálenost od jádra lze měnit i současnými technologiemi. Tím pádem je určitá možnost, že můžeme ovlinit i rychlost ubíhání času.
Ale těžko to lze obrátit nebo se někam vrátit.
Pokud by taková možnost existovala, pak by současná molekulární fyzika přestala existovat, vlastně by ani existovat nemohla.
Což by vyústilo v jediný možný závěr, celá realita má v podstatě nulovou hodnotu ve všech jejích aspektech, a lze s ní manipulovat na základě nadřazené veličiny (tedy času).
Pokud ale například odpálíte jadernou pumu, její spektrum záření bude vyzářeno do okolního prostotu v závislosti na síle nálože.
Pokud byste tuto sílu chtěli obrátit v čase, musíte vynaložit o mnoho více energie na obrácení reakce, než na její spuštění.
Takže kupříkladu na obrácení procesu výbuchu supernovy, by bylo třeba násobky energie na zatlačení koronární hmoty zpět do formy hvězdy, než na samotný výbuch.
Pokud by při návratu v čase nebyla potřeba jakékoli fyzikální síly na obrácení času, (tedy běhu věcí pozpátku, at už jakoukoliv rychlostí), pak by byla realita asi tak skutečná, jako World of Tanks.
Takže bud je cestování v čase nemožné, nebo naše realita není výchozí, tedy skutečnou realitou.
Pokud jste četl Mahábhárátu, tak víte, že to byly desetitisícee let.
Já jí nečetl a stejně to vim!…teda tušim!
A čas je samozejmě jen iluze, stačí si ho jen zpočítat 😀
Máte minuty, sekundy, milisekundy, nanosekundy, pikosekundy…..klidně si můžu vymyslet koksosekundy nebo heroin sekundy, a žádnej fízl mě za to nezavře, natož aby nademnou Albert kroutil hlavou! (myslim Einsteina, ne ten řetězec supermárketů)
Chudák Einstein byl dost pozadu, nedošla mu zásadní věc, a totiž že čas, je stejně jako prostor, dělitelný do nekonečna.
Možná je to kravina, ale nebylo by možně, aby čas a prostor byl dílem neustálého výpočtu který nikdy nekončí? Jako se nelze matematicky dobrat čísla Pí nebo hranic prostoru?
Tím neříkám že disuju Einštáka, jenom rozšiřuju teošku!
Jaký model kouříte?…asi jsem málo zkouřený, že Vám nestačím….jdu to dohnat a pak jistě pochopím nesmrtelnost.
To už mě napadlo dávno. Když se to domyslí, potom nelze změnit minulost – jakýkoliv pokud je odsouzen k nezdaru, viz třeba film Zítra ráno vstanu a opařím se čajem. Ale co je horší, nelze změnit ani budoucnost. Staří Indové by tak měli pravdu.