Čas, hodiny

Čas je pouhá iluze, říkají vědci. Minulost, přítomnost a budoucnost existují najednou

  • Naše vnímání času je možná nesprávné.
  • Vědci si myslí, že rozdíl mezi přítomností a budoucností je iluze.

Nová definice času naznačuje, že to, co jsme kdysi považovali za základní prvek naší fyzikální reality, může být ve skutečnosti jen iluze vytvořená kvantovým provázáním. Oblíbené přísloví, že „čas je jako řeka“, které naznačuje, že se v něm pohybujeme jako loď plující po vodě, tak může být nakonec mylné.


Nepřehlédněte: Odborníci našli skutečnou Atlantidu. Takto vypadala předtím, než byla zaplavena vodou


Čas je pouhá iluze, říkají vědci

Čas může být pouhou iluzí, myslí si američtí experti. Jejich myšlenka vychází z konceptu kvantového provázání. „Jedná se o jev, při němž dochází k propojení dvou kvantových objektů (obvykle elementárních částic) v tom smyslu, že se mohou vzájemně ovlivňovat, ať je dělí jakákoli vzdálenost,“ uvádí server News Science & Nature.

Obecná relativita říká, že naše fyzická realita je zasazena do časoprostoru a že čas se může deformovat a dilatovat v přítomnosti gravitace; vědci se domnívají, že pozorovali, jak černá díra Mléčné dráhy deformuje časoprostor kolem sebe. Kvantová teorie však tvrdí, že čas nelze nijak ohýbat. Nemění se.

Cestovatel v čase, budoucnost
Zdroj: TheDigitalArtist / Pixabay

Teorie blokového vesmíru

„Po staletí vstupoval čas do fyziky jako základní složka, kterou nelze zpochybňovat. Je tak hluboce zakořeněn v našem pojetí reality, že si lidé mysleli, že jeho definice není potřeba,“ řekl Alessandro Coppo, hlavní autor studie, kterou publikoval časopis Physical Review A.

Vědec tvrdí, že jediným důvodem, proč se zdá, že se objekt v čase mění, je jeho provázanost s hodinami. Kdokoli, kdo by pozoroval vesmír zvenčí, by ho podle něj viděl jako zcela statický a neměnný. Stručně řečeno, Coppo si myslí, že přítomnost sdružuje minulost i budoucnost.

Podobného názoru je i expert z Massachusettského technologického institutu (MIT) Dr. Bradford Skow, jenž se přiklání k teorii známé jako blokový vesmír, která tvrdí, že minulost, přítomnost i budoucnost již existují.

Tento vědec si nemyslí, že události proplouvají kolem nás a navždy zmizí, ale naopak se domnívá, že místo toho existují v různých částech časoprostoru. „Teorie blokového vesmíru říká, že jsme rozprostřeni v čase, podobně jako jsme rozprostřeni v prostoru. Nejsme umístěni v jediném čase, ale nacházíme se v dočasně rozptýleném stavu.“

Skow tvrdí, že náš průchod časoprostorem není jako reflektor a zážitky, které jste měli včera, minulý týden nebo dokonce před lety, jsou stále stejně skutečné. Říká však, že cestování v čase mezi jednotlivými událostmi není možné, jelikož se nyní nacházíme v jiném časoprostoru.

Zdroj náhledové fotografie: geralt / Pixabay, zdroj: News Science & Nature, Physical Review A 

Total
0
Shares