- Propaganda už se dostala i na ISS
- Stanici zneužívají Ruští kosmonauti
Na konci března média oblétla zpráva, že tři ruští kosmonauti dorazili na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) v leteckých kombinézách žlutomodré barvy. V médiích se objevily spekulace o tom, že tak učinili záměrně, aby podpořili Ukrajinu. Sami kosmonauti to však nepotvrdili.
Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů. Jsou slepí, oznámili na Twitteru
Propaganda na ISS
A jak se nyní ukázalo, s Ukrajinou to bohužel nemělo nic společného. V uplynulých hodinách totiž ruská vesmírná agentura Roskosmos sdílela dvojici fotografií, které ukazují, jak se kosmonauti ohánějí vlajkami Luhanské lidové republiky a Doněcké lidové republiky, dvou Ruskem podporovaných separatistických území na východní Ukrajině. Konkrétně fotky zachycují kosmonauty Olega Artemjeva, Denise Matvejeva a Sergeje Korsakova, píše server The Space.
Russian cosmonauts spread anti-Ukraine propaganda from space station https://t.co/m3vLP5JGx2 pic.twitter.com/IbfYtVpR1j
— SPACE.com (@SPACEdotcom) July 6, 2022
Nepřehlédněte: Ruští kosmonauti dorazili na ISS ve žlutomodrých kombinézách, prý to byla náhoda
Rogozin ztrácí nervy
Snímky jsou doplněny popiskem, který nenechává prostor pro pochyby, že se v Roskosmu stále pokoušejí ISS zneužít k propagandě. Bývalý astronaut NASA Terry Virts, který stanici velel v roce 2015, pro server Ars Technica uvedl, že fotografie jdou proti základním hodnotám stanice, která má být symbolem mezinárodní spolupráce a míru. „Jsem neuvěřitelně zklamaný, když vidím, jak kosmonauti a Roskosmos využívají Mezinárodní vesmírnou stanici jako platformu k propagaci nemorální války, kde jsou každý den zabíjeni civilisté,“ řekl Virts.
V posledních měsících šéf ruské vesmírné korporace Roskosmos Dmitrij Rogozin několikrát neudržel na sociálních sítích nervy na uzdě. Navzdory jeho dlouhé historii hyperbolických hrozeb ale mezinárodní spolupráce na ISS zatím pokračuje bez incidentů.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Roskosmos, zdroj: The Space, Ars Technica