- První kryokomora na světě by mohla oddálit smrt.
- Výjimečná je i tím, že umělá inteligence umožní „avatarovi“ zmrazeného člověka komunikovat s jeho okolím.
TimeShift je první zařízení na světě, které je založeno na špičkové umělé inteligenci a nových technikách kryokonzervace. Podle jeho autorů umožní pacientům s rakovinou čekat ve stázi na lékařský pokrok nebo dokonce lidem přežít apokalyptickou katastrofu. Kapsle je dokonce navržena tak, aby váš digitální avatar mohl během kryostáze komunikovat s rodinou a lékaři, píše server Interesting Engineering.
Nepřehlédněte: Čínský bič na závislost dětí na telefonu! Měsíčně jen 15 hodin a ani o minutu víc
TimeShift je sofistikovaná kryokomora do nepohody
Autorem kryokapsle je Alex Zhavoronkov, vědec zabývající se generativní umělou inteligencí a výzkumem v oblasti boje proti stárnutí, kterému s vývojem pomáhá molekulární biolog Hashem Al-Ghaili „Projekt je stále ve fázi výzkumu a vývoje. Primárně se zaměřujeme na další optimalizaci procesu kryokonzervace, který vyvinul Alex Zhavoronkov. Jakmile bude TimeShift plně optimalizován, plánujeme jej otestovat na zvířatech,“ uvedl Al-Ghaili.
„Tradiční metody kryokonzervace jsou neúčinné a vedou k odumírání buněk; nový proces je však navržen tak, aby se tomuto problému vyhnul. Po optimalizaci kryoprocesu bude dalším krokem testování jeho účinnosti a bezpečnosti,“ dodal.
Komunikaci s okolím umožní avatar
Pokud půjde vše podle plánu, funkční prototyp by mohl být hotov za 5 až 8 let. Experti tvrdí, že komora TimeShift je postavena nejmodernějších metodách vedoucích ke zpomalení nebo zastavení progrese neurodegenerativních onemocnění a agresivních druhů rakoviny.
Podle autorů TimeShift využívá průlomový proces zmrazování lidského těla a biologických tkání, který překonává omezení tradičních metod kryokonzervace, jež se opírají o zastaralé technologie. Navíc v sobě integruje i pokročilá řešení umělé inteligence, jako je takzvaný CryoMemory Vault a avatary umělé inteligence, které pomohou „zmrazeným“ jednotlivcům udržovat spojení s jejich blízkými během kryostáze.
Zdroj náhledové fotografie: TimeShift, zdroj: Interesting Engineering