- Bude nám jednou šéf číst myšlenky?
- Firmy již technologie vyvíjejí
Zaměstnavatelé budou možná brzy číst myšlenky svých pracovníků. V poslední době stále více firem a organizací projevuje zájem o speciální technologie, které dokážou detekovat různé typy fyziologických reakcí a identifikovat lidské emoce.
Nepřehlédněte: Globální oteplování se zřejmě zastavit nepodaří. Vědci stále častěji hovoří o řešení, které je poslední nadějí lidstva
Technologie nejsou problém
Myšlence využití neurotechnologie na pracovištích věnoval pozornost časopis IEEE Spectrum. Přestože zatím neexistují zařízení, která by skutečně četla lidské myšlenky, máme technologie, které dokážou detekovat elektrickou aktivitu v různých oblastech mozku, tedy vliv neuronů, které spolu komunikují. „Opakující se vzorce této činnosti lze obecně spojit s různými pocity nebo fyziologickými reakcemi, jako je stres, soustředění nebo reakce na vnější podněty,“ píše IEEE Spectrum.
Ve zprávě se hovoří o tom, že takto získané údaje by mohly zvýšit produktivitu zaměstnanců. Myšlenka se to zdá být zajímavá, ale zároveň poněkud kontroverzní. Na trhu existuje několik společností, které by zaměstnavatelům taková zařízení mohly dodat, ale nejdále jsou zatím dvě z nich – izraelský start-up InnerEye a neurotechnologická společnost Emotiv ze Silicon Valley.
Nechali byste si v zaměstnání číst myšlenky?
Cílem InnerEye je dodávat na trh zařízení, která budou sledovat mozkovou aktivitu zaměstnanců při plnění pracovních povinností. Společnost již dnes nabízí speciální náhlavní soupravy, které využívají technologie strojového učení pro zvýšení produktivity lidského mozku a rychlosti při rozhodování. Společnost Emotiv zase vytváří bezdrátové náhlavní soupravy pro sledování duševní pohody zaměstnanců.
Produkty obou firem využívají elektroencefalografii (EEG), což je neinvazivní diagnostická metoda, která umožňuje monitorovat bioelektrickou funkci mozku. Dosud elektroencefalografii využívali především vědci a lékaři, ale podle všeho bude brzy také využívána komerčně.
V tuto chvíli je těžké posoudit, jak se k myšlence, že by na hlavě nosili speciální helmu, která budou monitorovat aktivitu jejich mozku, postaví samotní zaměstnanci, ale zastánci tohoto řešení argumentují tím, že má jen samá pozitiva – zvyšuje podle nich produktivitu i duševní pohodu na pracovišti.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Emotiv, zdroj: tech.wp.pl
Váš článek ani nečtu pokud toto dopustíte tak je zde konec civilizace