Ascensio, výtah

Budeme do vesmíru cestovat výtahem? Žádná utopie, takhle to bude vypadat

  • Stane se nápad ze sci-fi filmů realitou?
  • Designér je přesvědčen, že ano
  • Do vesmíru jednoho dne budeme cestovat výtahem

Cestovat snadno a rychle do vesmíru je snem lidstva od nepaměti. Společnosti jako SpinLaunch již testují nové a potenciálně přelomové technologie. Startup v Novém Mexiku postavil gigantický vesmírný katapult, který dopravuje satelity na oběžnou dráhu za desetinu běžné ceny – nejsou potřeba nosné rakety ani palivo. A pak tu jsou ještě mnohem ambicióznější projekty, jako třeba vesmírný výtah Ascensio.


Nepřehlédněte: Mimozemšťané na Marsu? NASA tam vyfotila neuvěřitelnou věc


Jak by fungoval?

Vesmírný výtah, konstrukce, která sahá až do vesmíru, může vypadat jako koncept přitažený za vlasy, ale ve skutečnosti je možná realizaci blíž, než si myslíme. Výtah navržený designérem Jordanem Williamem Hughesem by fungoval pomocí zachyceného asteroidu na geostacionární oběžné dráze, kde by sloužil jako protiváha pro plovoucí stanici umístěnou v oceánu.

Pojem na geosynchronní dráze znamená, že by obíhal stejně jako Země a tudíž létal nad pevným místem. Oba objekty (asteroid a mořskou základnu) by pak spojovala robustní lanová konstrukce. V konceptu se počítá s tím, že pro transport lidí a nákladu poslouží kabiny cestující po kabelu nahoru a dolů jako vlaky po kolejích.

Jedním z nejatraktivnějších rysů Hughesova konceptu je cena. V současné době stojí jediný start rakety Falcon 9 67 milionů dolarů. „Vesmírný výtah by v dlouhodobém horizontu tuto cenu snížil na pouhých několik dolarů,“ věří designér.

Proč stavět vesmírný výtah?

Přestože zbývá překonat ještě řadu technických překážek, včetně potřeby nových materiálů (například materiál potřebný pro stavbu výtahu musí být padesátkrát pevnější než ocel), Hughes doufá, že se jeho koncept jednoho dne skutečně zrealizuje.

„Opravdu doufám, že se dočkáme úžasných vesmírných staveb, které vídáme ve sci-fi filmech. Ale aby se to všechno stalo skutečností, potřebujeme věci dělat jiným způsobem,“ uzavřel Hughes.

Zdroj náhledové fotografie: Jordan William Hughes, zdroj: The Sun

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Nevěřím že výtah se dá zrealizovat. Jen problém zavětrování je nepředstavitelný. Ledová námraza by padala dolů na obsluhu. Zavěšení dvou rotujících břemen se zkoušelo a vždy vznikla neovladatelná soustava. Tohle je taky neřiditelný projekt.

  2. Tohle je strašlivě stará myšlenka. Zatím ztroskotává na pevnosti lan. Údajně na zemi neexistují tak pevná lana, aby udržela na takové délce svojí vlastní váhu, natož tak ještě zátěž v podobě plné kabiny…

  3. Ze všeho nejsmutnější jsou vynálezy vzniklé z neznalosti. Autor popsal myšlenku poprvé zveřejněnou před 60 lety, jediné co sám vymyslel je ten asteroid. Ten by ale byl zbytečný, protizávaží by mohlo být docela malé, protože většinu váhy by tvořila hmotnost toho lana. Autor ani neprovedl žádné výpočty, jen předpokládá a domnívá se. Udělal jsem to za něj, kdybych použil nejpevnější (v poměru ke hmotnosti) materiál jaký se dá sehnat, vlákno Dyneema nebo Spectra, přetrhlo by se vlastní vahou při délce 250 km, což je jedno procento potřebné délky 🙂

Comments are closed.